Suursaadik Jansons avas Jõgeval läti kultuuri kuu

Reedel avati Jõgeva kultuurikeskuses läti kultuuri kuu Eestis. Ühtlasi avati ka lõunanaabrite käsitöönäitus ning luule ja selle tõlkimisega seotud küsimusi arutasid Läti luuletaja ja tõlkija Guntars Godinš ning Lõuna-Eesti luuletaja Contra, kes mõlemas keeles luulet esitasid. Musitseeris Läti kandlevirtuoos Laima Jansone.


Läti, nagu Eestigi tähistab sel aastal oma sajandat sünnipäeva. Läti suur juubelipäev on 18. novembril ja seetõttu on just november nende kultuurikuu. Lätlastele on partneriks kogu Baltikumis tegutsev muusikaagentuur Uus Kontsert.

Kultuurikuu avamise puhul külastas Jõgevat ka Läti Vabariigi suursaadik Eestis Raimonds Jansons, kes osales näituse avamisel ja elas kaasa kogu pidulikule õhtule kultuurikeskuses.

Eesti ja Läti ühes paadis

„Otsides partnereid, kes suudaksid meid tutvustada Eestis ka mujal kui Tallinnas, valisime välja osaühingu Uus Kontsert,“ rääkis Läti suursaadik. Agentuuri Uus Kontsert üheks partneriks on ka Jõgeva kultuurikeskus.

„Läti saatkonnale Tallinnas on suhtlemine ülejäänud Eesti piirkondadega väga oluline. Mida rohkem on sidemeid Läti ja Eesti piirkondadel, seda enam saame käsitleda ennast ühe regioonina. Nagu Eesti pole ainult Tallinn, pole ka Läti ainult Riia,“ rõhutas suursaadik Jansons just pealinnadest kaugemal toimuvate sündmuste olulisust. Ka Raimonds Jansonsi juured on väljaspool pealinna, tema ema on pärit Dobelest.

Ise jutu maksuteemadele viinud saadik – ilmselt on ta harjunud, et piirikaubanduse kohta kõigepealt küsitakse – märkis, et tema meelest on maksuprobleemid Eesti ja Läti vahel mõnevõrra kunstlikud. „Kui Eesti ja Läti valitsusasutused oleksid rohkem omavahel suhelnud, oleks muresid kahtlemata vähem. See näitab, kuidas istume tahes-tahtmata ühes paadis,“ sõnas ta

Jõgeva on Riiale lähemal kui Tallinn

„Seda, et Jõgevalt praegu rongiga otse Riiga ei saagi, ma loomulikult tean ja pean üheks oma suureks ülesandeks saada ühe laua taha Latvijas Dzelzceļš (Läti raudtee-ettevõte) ja Elroni, et katsuda midagi ette võtta sõiduplaanide kohandamiseks,“ rääkis saadik. „Tõsi on küll see, et palju rongireisijaid sel suunal vähemalt esialgu ei oleks. Mis on ka loogiline, sest ei ole mugav, kui peab reisi katkestama ööbimisega Valgas lihtsalt sellepärast, et Riia või Tallinna poole rongi samal päeval enam edasi ei lähe. Oluline on see mitte ainult võimalikele turistidele, vaid ka näiteks Lätist pärit üliõpilastele, kes õpivad Tartus või Tallinnas, ning neid ei ole vähe.“

Läti suursaadik Jansons, kes on töötanud diplomaadina kaua mitmel muulgi maal – Belgias, Kanadas, Šveitsis – peab väga lugu kohalikust kalast ja kalatoitudest, mida nii Lätis kui ka Eestis valmistatakse. Ta ise käib meelsasti talvel Peipsil kala püüdmas.

„Oleme koos Läti kultuurikuul ja loodame, et ühine tähistamine innustab naabreid ka järgmisel sajal aastal uuteks ja rõõmustavateks kohtumisteks siin ja sealpool riigipiiri. Elagu Läti ja elagu Eesti,“ ütles Raimonds Jansons, Läti Vabariigi suursaadik Eestis.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus