Suur Balti Ringreis jagab reisihuvilistele auhindu

Selle asemel, et raisata tuhandeid kroone reisimiseks Türki või Egiptusse, pakub Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus lõbusaid reisielamusi siinsamas Baltikumis ning lisaks loosib EAS tublimate reisimeeste ja -naiste vahel välja mitmeid auhindu.

Baltikumi ringreis tutvustab 36 sihtkohta Eestis, Lätis ja Leedus, 12 sihtpunkti igas riigis. Selleks, et reisist osa võtta, tuleks ennast registreerida ning külastada seejärel kõnealuses kolmes riigis võimalikult palju paiku. Kindlasti tuleks reisile kaasa võtta fotoaparaat, et oma reisiseltskonnast sihtkohtades  pilt teha ning fotod pärast EASi saata. See on tõestuseks, et te oma seltskonnaga ette nähtud paigad läbisite.

Kampaania Suur Balti Ringreis kestab 1. juulist 1. novembrini, selle aja jooksul on võimalik turismiobjekte külastada soodushindadega. Pilte võib saata kuni 10. novembrini ning pärast seda loositakse välja auhinnad. Nende gruppide vahel, kes külastavad vähemalt kümmet sihtpunkti oma riigis ja kuut kahes naaberriigis, loositakse välja reis kahele ühte Euroopa linna. Balti auhinna võitmiseks on vajalik vähemalt kuue sihtkoha külastamine omas riigis ning kolme paiga külastus mõlemas Balti naaberriigis. 

Eeslitest turteltuvideni

Üks paljudest võimalikest marsruutidest on järgmine: Pihlaka talumuuseum, Vējiņi maa-alused järved, KGB salajane punker Līgatnes, Turaida loss ja muuseum, Jūrmala, Laumu looduspark, Kuldīga vanalinn, Sõrve poolsaar, Muhu jaanalinnufarm ning Matsalu rahvuspark. Selle marsruudi eelis on see, et reisi algus- ja ka lõpp-punkt asuvad Eestis ning see teekond on võimalik läbida tavalise töönädalaga. Kui ajaga on kitsas ja plaanis on iga sihtkohaga vaid viivuks tutvust teha, võib marsruudi läbida ka ühe nädalavahetusega.

Pärnu Maakonnas Audru vallas Soomra külas asuv Pihlaka väikeloomade farm on meeldiv külastuspaik nendele, kes armastavad loomi ja kel on peres väikesi lapsi. Talu perenaise Katrin Pirsi sõnul sai nende farm alguse ühest tori hobusest, kellele peagi liitusid shetlandi ponid, eesel, mitmed sulelised ja närilised. Esialgu oli perekond Pirsil idee rajada farm, kus kasvatatakse ja eksponeeritakse tüüpilisi Eesti talu loomi, kuid peagi sigines nende tallu mitmeid eksootilisi elukaid alates eeslist ning lõpetades minikitsede ja -sigadega. Talu kõige suurem lemmik on 300-kilone emis Pepe, keda toidetakse lausa vutimunadega. 

Tervendavad allika- ja hundijalaveed

Lätis Straupe vallas asuvad Baltikumi ainsad maa-alused järved. Vējiņis asuvad kaks koobast: Ezerala järvekoobas, mille pikkus on 48 km, ja Upes jõekoobas, mis on 42 km pikk. Kõige meeldivam on koopaid külastada mõnel põrgupalaval suvepäeval, sest sealne allikavesi on jääkülm. Nõrgema südamega inimestel võib sellisest temperatuurimuutusest süda rütmist välja minna, kuid inimesed, kellele temperatuurimuutused pole vastunäidustatud, peaksid kindlasti sealses vees ära käima. Siiski oleks soovitav koobastes liigeldes kummisäärikuid kanda, et jalad krampi ei kisuks.

Sigulda lähedal Ligatne vallas asub rehabilitatsioonikeskus, mille all asub kunagine KGB peakorter, mis oli mõeldud Läti juhtimispunktiks aatomisõja korral. Ruumid asuvad taastusravikeskuses kolm korrust maa all. Enne peakorterisse jõudmist on tarvis läbida kaks koridori, mida eraldavad massiivsed rauduksed. Peakorteri koridoride seinu katavad mitmed sotsialismiaegsed loosungid ning ruumid on sisustatud 1980. aastate stiilis. Ilma giidita uitama minnes on väga suur tõenäosus ära eksida, sest koridorid ja ruumide paigutus on terves punkris väga sarnane.

 Peakorteris on võimalik uudistada kunagist sidetehnikat ja raadioruume, meeletuid elektrigeneraatoreid ning ka kohalikku KGB sööklat, kus on võimalik keha kinnitada mõne kiluvõileiva ja teeklaasis loksuva märjukesega, mis ei ole kindlasti tee.

Reisil Kuramaale, mis on ühtlasi ka lätlaste uhkus, võib teha kerge peatuse kaunis Jurmalas, kus on silmailu igal aastaajal. Siin on Baltikumi üks suurimaid veeparke, üks kaunimaid liivarandu ning linnaarhitektuur, mis ei jäta kindlasti kedagi külmaks.

Selle asemel, et sõita Lätist Eestisse mööda igavat Riia-Valga või Riia-Tallinna maanteed, tasuks ette võtta hoopis merereis Ventspilsist Mõntu sadamasse. Teekond kestab küll neli tundi, kuid selle eest on võimalik praamil korralikult keha kinnitada ning nautida Saaremaa naisansambli “Sireenid” esinemist. 

Jaanalind-silmailu ja maitsev kõhutäis

Muhu saarel Laase talus kasvatavad Helena ja Elmet Erik maailma kõige suuremaid sulelisi — jaanalinde. Farmis on võimalik tutvuda veel emude, nandude ja kängurutega. Linde kasvatatakse seal nii silmailu kui ka liha ning naha pärast. Talus leidub ka känguruid, kes on ainult lemmikloomadeks. Need, kes peavad lugu eksootilistest söömaaegadest, saavad Muhu restoranis ära proovida ka jaanalinnu liha.

Mandri-Eestisse tagasi tulles on üheks Baltikumi ringreisi sihtkohaks ka Haesaka vaatlustorn, mis asub Matsalu looduskaitsealal. Lindude rände ajal on seal loendatud rekordarv isendeid. Veel on seal võimalik näha Eestis vähelevinud shoti mägiveiseid, kes söövad lagedaks niidud, et haruldased linnuliigid seal püsima jääksid.

Siinkohal oli juttu vaid ühest võimalikust marsruudist, kus on vaatamist ja uudistamist igas vanuses reisihuvilistele. Täpsem info Suure Balti Ringreisi ja selle sihtpunktide kohta asub internetiaadressil www.greatbaltic.eu.

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus