Sünnipäev algab kontserdisarjaga

Sarja kihelkondlik korraldusprintsiip aitab rõhutada ajaloolist tausta. Kuigi enne kirikukihelkondade kaotamist 1925. aastal oli Eestis 102 kihelkonda, toimub sarjas kontserte pisut enam: 121. Üsna mitmes paigas toimub nimelt lisaks ajaloolisele kihelkonnakeskusele kontsert ka praeguses maakonnakeskuses. Praeguse Jõgevamaa piirides leiab aset kaheksa kontserti, lisaks neile on Jõgevamaa publik oodatud kolmele kontserdile, mis leiavad aset osaliselt Jõgevamaa piiridesse ulatuvates kihelkondades, nagu Kolga-Jaani, Simuna ja Pilistvere.

?Kihelkonnakontsertide sari sai käivitatud selleks, et meie ühise riigi sünnipäevapidu jõuaks iga paiga, iga inimeseni,? ütles projekti EV90 kommunikatsioonijuht Riina Soobik. ?Kuna juubeliaasta töörühm ei koosne kuigi kõvadest tegijatest kontserdikorralduse alal, siis palusime endale appi Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Kirikumuusika Seltsi ja Eesti Pärimusmuusika Keskuse.?

Kirikumuusika Selts kogus Riina Soobiku sõnul kõigist kihelkondadest andmeid selle kohta, kellel missuguseid kontserte soov korraldada, ning Pärimusmuusika Keskus aitas täita lüngad ehk leida igasse kihelkonda sobiva esindaja. Rahastatakse kontserdisarja valitsuse reservfondist, kust rahastatakse ka teisi riigi 90. sünnipäeva üritusi. Sarja eelarve on 450 000 krooni. Publikule on enamik kontserte tasuta.

Jõgevamaal on üks kihelkonnakontsert juba toimunud: see leidis aset möödunud pühapäeval Palamuse kirikus ning sellel sai kuulata vokaalduetti Klassika, Viru praostkonna kammerkoori ja organist Tuuliki Jürjot. Samad esinejad astuvad üles sel laupäeval kell 18 Äksi kirikus. Päev hiljem leiab aset koguni kaks kontserti: pühapäeval kell 16 saab Põltsamaa Niguliste kirikus kuulata Põltsamaa koguduse laste- ja segakoori, organist Ülle Noormägit ning viiuldajaid Margit Haamerit ja Hiie Taksi, kell 17 Torma kihelkonnas Mustvee kultuurikeskuses Mustvee puhkpilliorkestrit, Mustvee naiskoori Meeliko, Mustvee Muusikakooli kitarristide ansamblit ja Mustvee Betaania koguduse ansamblit.

Laiuse kihelkonnas toimub koguni kaks kontserti: maakonnakeskuses Jõgeval esinevad 11. detsembril kell 16 kultuurikeskuses kohalikud lauljad ja Arsise noorte kellaansambel, Sadala rahvamajas aga 15. detsembril kell 14 Iisaku Kunstide Kooli lapsed.

Kursi kihelkonna kontserdil 20. detsembril kell 12 Puurmani Gümnaasiumis esitavad kaasaegset ja klassikalist muusikat ning omaloomingut Heli Jakobson (klaver) ja Yves Robyns (klaver, laul). 22. detsembril kell 19 Maarja rahvamajas toimuval Maarja-Magdaleena kihelkonna kontserdil esinevad Tabivere muusikakooli õpilased, Tabivere valla segakoor ja solistid.

Täpsemat infot kihelkonnakontsertide kohta saab kohtadel üles pandavatelt kuulutustelt ning kodulehelt www.eesti90.ee.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus