Sumo EM-ilt Jõgevamaa noortele seitse medalit

Möödunud nädalal peeti Valgevenes Lidas noorsoo vanuseklasside Euroopa meistrivõistlused sumos. 52-liikmeline Eesti koondis võitis kokku nelikümmend medalit, Põltsamaa SK Nipi ja Jõgeva Raskejõustikuklubi Ramm sumotorid tõid Jõgevamaale seitse medalit.

Hõbemedali võitsid põltsamaalased Aimar Andruse ja Mario Sild U18 vanuseklassi meeskonnavõistluses Eesti koondise koosseisus koos Toomas Brauni ja Oliver Valdrega (mõlemad Vinni SK Sakura). Individuaalvõistlustel lõpetasid pronksmedaliga jõgevalane Ingelo Raja (neidude U14 vanuseklassis kehakaalus kuni 60 kg) ning põltsamaalased Kai Pähkel (neidude U14 vanuseklassis kehakaalus üle 65 kg) ja Deivid Võsar (kadettide U16 vanuseklassis kehakaalus kuni 75 kg). Lisaks said Deivid Võsar ja Mario Sild ka pronksmedali U16 vanuseklassi meeskonnavõistluses.

U18 vanuseklassi meeskonnavõistlustel alistas Eesti eelnevalt Venemaa 2:1 ning kohtus finaalis Ukrainaga. Kui matšis venelastega olid võidukad augusti lõpus Taivanil toimunud juunioride MM-il pronksmedali võitnud Toomas Braun ja viienda koha saanud Oliver Valdre ning põltsamaalane Aimar Andruse kaotas oma matši, siis esikohakohtumises tõi eestlastele ainsa võidupunkti just Andruse. Finaali avakohtumises kaotas Oliver Valdre oma vastasele, seejärel suutis aga Andruse seisu viigistada.

“Aimar tegi finaalis superetteaste,” ütles Põltsamaa maadlusklubi treener Arved Külanurm, kommenteerides individuaalvõistlustel viienda koha saanud Andruse võitu Euroopa meistriks tulnud ukrainlase üle. “Ta üllatas vastast kiirusega, matš oli läbi vähem kui sekundiga. Ukraina treener ütles hiljem, et nad ei arvestanud sellega, et eestlane niimoodi võib teha. Nad teadsid, et Aimar on kiire, aga pidasid teda füüsiliselt nõrgaks.” Kuna otsustavas matšis esindas Eestit absoluutkaalus Euroopa meistriks tulnud 150 kg kaaluv Toomas Braun, võis loota ka meeskondlikku kulda. Ometi läks teisiti. “Kui Aimar võitis, ei kahelnud ma, et Eesti tuleb Euroopa meistriks. Braun kaotas aga oma vea tõttu endast poole kergemale ukrainlasele. Oleks tal veel mõni omasugune vastas olnud…,” kahetses Külanurm luhtunud kullavõimalust.

Kuigi nii mõnedki tema hoolealused jäid EM-il napilt medalita, lõpetades viienda kohaga, jäi Arved Külanurm nende esinemisega üldjoontes rahule. “Ma jäin rahule, aga hing ihkas loomulikult enamat,” ütles ta “Enne võistlust lootsin salaja, et tuleme tagasi kolme tiitliga ning eks ka poisid teadsid, et läksid medalite järele, aga väga palju võimalusi jäi kahjuks realiseerimata.”

“Ma ei ütle, et meie medalilootused põlesid läbi,” lausus treener. “Venelaste, poolakate ja ukrainlaste tase on ikka niivõrd kõva, et me lihtsalt ei saa seal löögile. Aeg on nendes riikides ilmselt jõudnud niikaugele, et sumomaadlust ei tee enam tavamaadlejad kõrvalalana, vaid selleks on eraldi inimesed, kes tegelevad ainult sumoga, ning see määrabki tulemuse. Meie omad tegid ka medaliväärseid võtteid, aga sellest, kui sa ühes või kahes matšis suudad endast kõik anda, jääb sellel tasemel väheks.”

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus