Sulev Vahtre sai Jõgeva valla aukodanikuks

Omaaegses Laiuse vallas Kivijärvel sündinud Vahtret ennast kahjuks pidulikul sündmusel kohal polnud: tervis vedas alt. Küll aga on ta osalenud õige mitmel Jõgeva vallas peetud ajalookonverentsil, tuues alati huviliste ette uusi fakte või vaatenurki.

Üks Sulev Vahtre paljudest nimekatest õpilastest, praegune haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas kirjutas tema mulluse 80. sünnipäeva puhul Eesti Päevalehes, et Sulev Vahtre on praegu Eesti tuntuim ajaloolane, kelle elutööks pole olnud mitte Eesti Vabariigi tagasiootamine, vaid selle tuleku ettevalmistamine: olles üliõpilastega usalduslikus vahekorras, oskas ta neid suunata ja kasvatada Eesti iseseisvuse taastajateks. Ent nn suure ajaloo kõrval pidas ta väga tähtsaks ka kodulugu, sest ilma kodukoha tundmiseta ei või tema meelest olla kindel, et noorele osaks saanud teadmised teevad inimest ka tegelikult mõistlikumaks.

?Kodust algas kõik ka Sulev Vahtrele ja seda on ta kogu aeg toonitanud, olgu siis Laiuse ajaloo tegelikke tähtsündmusi uurides või naljatoonil kinnitades, et Eesti kõrgeim mägi on ikka Laiuse oma ja et sealse kunagise jalgpallimeeskonna vastu ei saanud keegi,? kirjutab Lukas.

Aukodaniku tiitleid on Jõgeva vallas ka varem välja antud: 1998. aastal said selle spordimees Ako Kaart, kultuuritegelane Linda Raus ja sordiaretaja Hans Küüts (kaks esimest on nüüdseks juba meie hulgast lahkunud), 2005. aastal aga Jõgeva valla head koostööpartnerid Dals Edi kommuunist (Rootsi) Cristian Persson ja Rune Forsdahl.

Lisaks aukodaniku tiitlile anti valla aastapäevale pühendatud vastuvõtul välja ka kolm elutööpreemiat, mille pälvisid kauaaegne Laiuse kooli direktor Asta Raja, aastaid Jõgeva näidissovhoosi juhtinud Mart Uudla ning Eesti ja Jõgevamaa Metsaseltsi esimees, Kassinurme mägedega seotud ideede generaator ja Elistvere loomapargi projektijuht Kaupo Ilmet.

 ?Ma ise pean oma tähelepanuväärseimaks saavutuseks seda, et olen üle poole sajandi metsanduses töötanud,? ütles Kaupo Ilmet. ?Mets on igavene ja mets ongi minu töö kõige nähtavam jälg. Aga üksi ei teeks midagi. Ka minul on kõigis oma tegemistes olnud häid abilisi ja koostööpartnereid, üks neist kindlasti Jõgeva vald, mille territooriumil asuvad Kassinurme mäed ja mille pinnalt on juba kümme aastat Eesti Metsaseltsi juhitud.?

Tuleval aastal lubab Kaupo Ilmet metsaseltsi juhtimise noorematele üle anda ning siis võivat Jõgeva ka metsapealinnaks saada.

Pidulikul aastapäevavastuvõtul, mille peremeheks-perenaiseks olid Jõgeva vallavolikogu esimees Arvo Sakjas ja vallavanem Saima Kalev ning millel osalesid ka sõprusvaldade Dals Edi (Rootsi), Orimattila (Soome), Alla?i (Läti) ja Paide esindused, tänati ka endisi vallajuhte ja teenekaid vallaelu edendajaid ning kuulati Mare Väljataga, Lembit Saarsalu ja Olav Ehala meeleolukat kontserti. Pidulikule vastuvõtule eelnes Jõgeva valla puu ja sõprusvaldade puude istutamine Siimustisse Eeva Niinivaara parki. Valla juubelipidustused jätkusid laupäeval Laiuse linnusevaremetes peetud valla päeva ning pühapäeval Laiuse kirikus toimunud tänujumalateenistusega.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus