Suitsetamisega seonduvad uskumused ja müüdid

?Suitsetamine rahustab närve?

Ei rahusta! Suitsetamine rahustab vaid suitsetaja närve ja sedagi üksnes hetkeks. Pärast suitsu tõmbamist tekib väga lühikese aja jooksul uuesti suitsunälg, mis teeb suitsetaja närviliseks. Mittesuitsetaja ei pea oma närve rahustama, sest tal ei ole nikotiinisõltuvusest tingitud närvilisust. Seega ? kui suitsetaja väidab, et ta rahustab oma närve, siis tehku seda seal, kus ta teisi ei sega.

?Suitsetamine hoiab kehakaalu madalal?

Ei hoia! Suitsetamine teeb inimese haigeks ja haige inimene ongi alakaaluline. Suitsetamine on haigus, suitsetajal on iga päev, iga minut ja sekund paha olla. Ise ta seda ei tunne, sest on sellega harjunud. Suitsetaja organismi vahetamine viieks minutiks mittesuitsetaja omaga toob kaasa ehmatava kogemuse. Mittesuitsetaja, kellele antakse suitsetaja organism, lämbub ja langeb koomasse. Suitsetaja aga, kellele antakse mittesuitsetaja organism, on nagu uuesti sündinud. Ta tunneb jälle lõhnu, maitseid ja värve nii, nagu need tegelikult on. Arvake ise, kumb oma organismi tagasi tahab.

?Suitsetamine aitab keskenduda?

Ei aita! Suitsetaja keskendumisvõime on lihtsalt alla igasugust arvestust, ta vabandab suitsetamisega välja oma saamatuse ja nõrkused. Nikotiin tekitab tugevama sõltuvuse kui heroiin või kokaiin, kuigi see ei ole tervisele nii kahjulik kui viimatimainitud narkootilised ained. Kuid kõik muu, mida sigaret sisaldab, võib tappa, näiteks arseen, raskemetallid ja radioaktiivsed ained. Mina pole näiteks varem näinud inimest, kes arseenipulbrit neelates oma keskendumisvõimet parandaks.

Suitsetamisest tuleb ennast lahutada

Ainus võimalus suitsetamine maha jätta on end suitsetamisest lahutada ? nagu lahutavad abikaasad või lähevad lahku parimad sõbrad. Suitsetajale on nikotiinipulgake tema abikaasa, armuke ja parim sõber. Kujutage siis ette, kui raske on suitsetamist maha jätta. Armutakse ju esimesest pilgust, aga lahutus on valus ja pikk. Kui loobumiseotsusest pole kasu, saab abi nõustajalt. Omapäi loobudes peaks kindlasti enne nõustajaga vestlema, kasvõi telefonitsi, et saada täpsed juhtnöörid, kuidas kasutada nikotiini asendusravi, mida apteekides retseptita müüakse. Kui inimene juba loobus suitsetamisest, aga ei suuda kiusatusele vastu panna, siis sisendagu endale, et raske aeg saab varsti mööda ja teistel loobujatel on kindlasti palju hullem.

Enne lõpparve tegemist suitsetamisega võiks oma plaanist rääkida ka lähedaste inimestega ja lubada mitte kunagi enam suitsetada. Inimese loomuses on sõna pidada ja sõna murda on häbi. Enne kiusatusele järele andmist võiks mõelda, et ka seni juba läbi elatud raskused ja katsumused on midagi väärt. Tunnistage iseendale oma nõrkust ja saage läbi selle tugevamaks, et suitsust loobuda ja minna edasi terve inimesena.

SIIM SEPPER,
Põhja-Eesti Regionaalhaigla suitsetamisest loobujate nõustaja

blog comments powered by Disqus