Suhkrutrahvi põhjustajad lahkugu poliitikast

Kuigi ülisuurte laovarude likvideerimiseks antakse aega ning Eestil on võimalik trahvisumma vaidlustada, on siiski juba täna selge, et Eesti riik kannab otsest majanduslikku kahju, samuti on saanud kannatada Eesti usaldusväärsus.

Suur osa kõnealusest laovarust tekkis Eesti niinimetatud koosmeelevalitsuse asjatundmatu tegutsemise või kuritegeliku tegevusetuse tagajärjel. Auditi kohaselt oli Eestil võimalik rakendada meetmeid spekulantide ohjeldamiseks. Paraku jäeti võimalused kasutamata ja ignoreeriti ohu märke, sealhulgas Euroopa Komisjoni otseseid hoiatusi.

Olen kategooriliselt selle vastu, et nimetada Eestile esitatavat trahvisummat Euroopa Liitu astumise ?koolirahaks?. Tegemist on Eesti majandusele ja elanikele tehtud rahalise kahjuga, mida võis ära hoida ja Riigikontrolli hinnangul ka sai ära hoida.

Tegin kuu-poolteist tagasi Res Publica, Reformierakonna ja Rahvaliidu juhatustele saadetud kirjas ettepaneku arutada suhkrutrahvi põhjustajate personaalset vastutust ning muu hulgas kaaluda toonase peaministri Juhan Partsi, rahandusminister Taavi Veskimäe, välisminister Kristiina Ojulandi ja põllumajandusministri Tiit Tammsaare poliitilist vastutust, mis väljenduks nende loobumises Riigikogu liikme kohast.

Et kirja adressaadid ei ole pidanud vajalikuks minu kirjale vastata, tuleb mul tänase Riigikontrolli akti valgel oma üleskutset nüüd avalikult korrata: suhkrutrahvi põhjustanud poliitikutel tuleb tegevpoliitikast lahkuda ning kasutada võimalust oma mandaadi uuendamiseks järgmistel valimistel.

IVARI PADAR,
Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees

blog comments powered by Disqus