Südamenädal kutsub kõiki liikuma

Traditsioonilise südamenädala, mis kestab 17.-23. aprillini, avab sel aastal üle-eestiline liikumispäev “Sinu sammud loevad”, mis aitab meile kõigile meelde tuletada, kui oluline on liikumine ja füüsiline aktiivsus südamehaiguste ärahoidmisel.

Üks elukvaliteedi olulisemaid näitajaid on tervena elatud aastate arv. Võrreldes teiste EL liikmesriikidega, on Eestis see näitaja siiski madalam, kuigi üldiselt oleme tervisenäitajate poolest edusamme teinud.  Eestisiseselt ei ole aga Jõgevamaa tervisekäitumiselt sugugi esirinnas.

Südame- ja veresoonkonnahaigused on alla 65-aastaste töövõime kaotamise ja surma peapõhjus. Suitsetamine, ebatervislik toitumine ning vähene kehaline aktiivsus on kolm peamist tegurit, mis suurendavad riski haigestuda just nendesse haigustesse. Sobiva intensiivsusega kehaline koormus leevendab osaliselt ka krooniliste haiguste vaevusi ja võib vähendada ravimite tarvitamise vajadust.

Suitsetamise ja alkoholi tarbimise vähendamine, õige toitumine ja vabas õhus liikumine parandavad kahtlemata igaühe tervist. Meie eluviis ning käitumine mõjutab oluliselt meie tervislikku seisundit. Samuti oleneb tervis mitmetest uskumustest ja hoiakutest. Iga inimene peaks aeg-ajalt analüüsima oma tervisekäitumist, hindama oma eluviise ning analüüsima võimalusi oma elukvaliteedi parandamiseks.

Ka sotsiaalne toetus mõjutab suuresti eluviise. Meile kõigile on oluline kuuluda inimeste sekka, kes meiega sarnaselt mõtlevad ja tegutsevad. Alati leiab põhjendusi ja vabandusi, et liikumisega tegelemist edasi lükata.  Nii petame tegelikult vaid iseennast. Iga inimene peaks vähemalt 30 minutit päevas reipalt liikuma. Esialgu tuleb liikumine kui igapäevane tegevus oma ellu sisse programmeerida. Edaspidi oskame juba liikumisega kaasnevat head meeleolu ja enesetunnet hinnata.   Rõõm on seda suurem, kui seda tehakse koos pere ja sõpradega.

Juba sellel pühapäeval on meil kõigil võimalus teha võib-olla esimene, aga võib-olla juba mitmes samm oma tervisekäitumise edendamise suunas.

Pühapäeval, 17. aprillil on üle Eesti avatud liikumisrajad ning toimuvad mitmesuguseid liikumisviise propageerivad üritused.  Kõik on oodatud kõndima, jooksma, jalgrattaga sõitma või kepikõndi tegema. Kõikide liikumispäeval osalejate läbitud kilomeetrid pannakse kirja ning arvutatakse kokku ning nii saab võrrelda, kus asuvad Eesti aktiivseimad tervisesõbrad.

Jõgeva maakonna keskne südamenädala tervisepäev toimub 17. aprillil. Jõgeval antakse start spordihoone Virtus juures kella 12.00-13.00-ni ja finiš suletakse kell 15.00. Tervisepäeval on võimalik mõõta oma tervisenäitajaid ja kuulata väikest juhist jalgade tervisest ja jalanõude valiku olulisusest. Oodatud on ka personaalsed küsimused SA Jõgeva Haigla vastutavale füsioterapeudile Martin Tohtile. Pakume võimalust läbida erineva pikkusega marsruute vabal valikul Jõgeva linnas ja vallas, läbides orienteerumispunkte kas joostes, kõndides, kepikõnniga või jalgrattal. Laste tarvis on kohal batuut, neile korraldatakse mitmesuguseid mänge. Üritustel osalemine on tasuta ning liikumispäeva kaasa teinud saavad väikese liikumispäeviku.

Osavõtjate vahel loositakse välja mitmesuguseid meeneid ja auhindu. Tule südamenädala tervisepäevale punaste põskede järele! Hooli oma tervisest!

i

MAIU VELTBACH, maavalituse haridus- ja sotsiaalosakonna terviseedenduse peaspetsialist

blog comments powered by Disqus