Südamenädal keskendub suitsetamise kahjulikkusele

Meie väikeses Eestis on liiga palju inimesi, kes elavad haige südamega. Südamehaiguste tekkimises on väga paljudel juhtudel süüdi meie endi eluviis. Kõige ohtlikumad südame vaenlased hiilivad meie kõrval iga päev. Kui süüakse mõttetult palju rasvast toitu, liiga vähe juur- ja puuvilju ning samal ajal ei liigutata ennast piisavalt, võib süda üsna ruttu haigeks jääda.

Meie tänapäevaste liikumistavade juures jääb kolesterooli veres üle ning selle kõige lemmikumaks kogunemise kohaks on veresoone sein. Kolesterooli kogunemist veresoone seinale nimetatakse rahvakeeli lupjumiseks. Südame veresooned on aga ainult paar millimeetrit laiad, seega võib juba väiksemgi kolesterooli kogunemine olla eluohtlik. Seda eriti siis, kui veresooni pommitab lisaks veel kõrge vererõhk ja harjumus suitsetada. Üheks võimsaimaks vererõhu kergitajaks on tavaline keedusool.

Suitsetamise saab päevapealt maha jätta

Suitsetaja eluiga on mittesuitsetaja omast 10 aastat lühem, mistõttu arvatakse näiteks, et tema ise oma pensionisammast tulevikus eriti kasutada ei saa. Võimalik, et sellest jätkub talle sel juhul hädavajalike arstirohtude ostmiseks.

Eks iga inimene ongi ju ise oma õnne sepp. Oma südame tervist saame aga kõik koos paremaks teha ning sellel teel on koos palju toredam kiirkäimist alustada, kui igaüks ise on enda jaoks õiged otsused teinud. Oluline on oma entusiasmiga ka mahajääjaid abistada.

Parema südametervise nimel ei ole vajagi väga suuri samme teha. Suitsetamise saab ju näiteks päevapealt maha jätta! Kuid ka nende peale on mõeldud, kes seda kohe teha ei suuda, vaid vajavad järjepidevat tuge, et seda pahet samm-sammult maha jätta. Seda abi annavad tublid nõustajad.

Nõu saab Jõgeva haiglast

Ka SA Jõgeva Haigla juures avatakse tänavu 1. juulist suitsetamisest loobujate nõustajamise kabinet. Et kehaliselt aktiivsem olla, ei pea ühtegi krooni kulutama ? seda saab väga edukalt ka ilma rahata teha ja toredatel üritustel kaasa lüüa. Ning miks mitte ka ise midagi ära teha!

Seega kutsume üles kõiki Jõgevamaa inimesi südametervislikule eluviisile. 18.-24. aprillini viiakse läbi üleriigiline südamenädal ning kõik südametervise-alased mõtted ja ettevõtmised võiksid sel nädalal teostuda või alguse saada. Jälgige infot südamenädala ürituste kohta.

Paljud omavalitsused, koolid ja lasteaiad korraldavad sellel nädalal üritusi, mõeldes tervisele, sest ennetustöö tuleb palju odavam. Väga sisukaid tervisenädalaid on aastaid korraldanud Jõgevamaa koolid ja lasteaiad, kusjuures eriti tahaks ära märkida Jõgeva Gümnaasiumi, Torma lasteaia Linnutaja, Jõgeva lasteaia Rohutirts, Põltsamaa lasteaed-

algkooli Tõruke jt lapsi ja õpetajaid. Jääbki üle soovida tervist ja vabadust südamele!

EHA ANSLAN,
maavalitsuse tervishoiu peaspetsialist

blog comments powered by Disqus