Sportimine ja treeningud jätkuvad ka praeguses eriolukorra tingimustes

Eriolukorrast hoolimata ei ole sportlased ja treenerid oma harjumuspärast tegevust unustanud, vaid jätkavad vastavalt võimalustele individuaalsete plaanide alusel. Nagu ütles Jõgeva valla sporditöö peaspetsialist Kaily Moones, tehakse sporti edasi.
„Kui elu ükskord normaliseerub ja spordivõistlused jätkuvad, on võidumehed kindlasti need, kes ka praegu iga päev treenivad.“


Kaily Moonese sõnul ongi praegu peamine eesmärk aidata niipalju kui võimalik kõiki sportlasi ja treenereid, et keegi neist eriolukorra piirangute ajal spordist ei lahkuks.
„Peame suutma hoida spordi juures kõik need, kes on seal olnud. Selleks on vaja aidata nii tegijaid kui ka treenereid ja luua neile eriolukorras uusi tingimusi. Näen oma kogemuse pealt, et kõige enam vajavad nõu ja toetust just noorsportlased. Et esimeste raskuste ja tagasilöökide korral spordist ei loobutaks,“ sõnas Moones.

Sport ei ole kuhugi kadunud

„Meie spordi üks suurimaid puudusi on olematu tugisüsteem. On see siis toitumisnõustamise, vigastuse ravimise või psühholoogilise ettevalmistuse küsimuses. Sageli pole, kellelt nõu küsida. Praegusel keerulisel ajal tõusevad need probleemid eriti aktuaalseks.“
Alates möödunud aasta lõpust Jõgeva valla sporditööd kureeriv Moones ütleb, et sportimine ei ole praeguses kriisisituatsioonis kuhugi kadunud ega vähemaks jäänud.
„Sporditegevus käib ka praegu, ainult et n-ö põranda all. Treenitakse individuaalselt ning treenerid nõustavad sportlasi kas telefoni või arvuti teel. Tean, et paljudel juhtudel saadetakse vastastikku videoid harjutustest, näidatakse harjutusi ette või sportlane näitab enda tehtut. Rääkimata kõikidest inimestest, kes kergliiklusteedel või matkaradadel enda tervise eest hoolitsevad.“
Ainult võistlusi ei toimu ja sporditegevus on silma alt ära. Küll on Jõgeva valla spordijuht seda meelt, et kui ühel hetkel piirangud kaovad ja ka võistlus-sport tagasi tuleb, on suuremad võitjad just need, kes praeguses eriolukorras maksimaalselt edasi tegutsevad.
„Neil, kes täna tõsiselt treenivad, on hiljem suur eelis,” usub Moones.

Valla tugev spordipotentsiaal

Rääkides konkreetselt Jõgeva valla sporditegevusest, hindab spordijuht seda heaks. „Jõgeva valla potentsiaal spordis on väga hea. Seda nii sporditegijate, treenerite kui ka sportimisvõimaluste seisukohalt. Märkimisväärne on see, et meil on paljudel spordialadel nii tugevaid tegijaid kui ka häid treenereid ning sportlasi, kes kuuluvad omal alal Eesti tippu,“ ütles Moones.
Seda on kinnitanud ka Jõgeva valla esindusvõistkonna esinemine viimastel üleriigilistel spordimängudel.
„Valdade talimängudeks võistkonna komplekteerimine oli minu jaoks esimene proovikivi. Tänu paljude inimeste abile see õnnestus. Nüüd oleme juba alustanud ettevalmistust järgmisel talvel toimuvateks Eestimaa talimängudeks. Võistkondade komplekteerimist oleme arutanud koos maakonna spordiliiduga Kalju. Tegemist on väga suure kompleksvõistlusega, kus Jõgeva vallal on head võimalused edukalt esineda. Tööd tuleb selle nimel teha aga juba praegu,” selgitas valla spordijuht.
Varem pikalt kohtusüsteemis töötanud Moones ütleb, et nii eelmisel töökohal kui ka praegu aitab teda positiivne ellusuhtumine. Ta on ise aastaid spordiga tegelenud, eelkõige kesk- ja pikamaajooksuga. Viimane hooaeg oli talle eriti edukas, kui ta võitis auhinnalisi kohti mitmetel jõuproovidel.
Rääkimata veel sellest, et Alavere külas elav Kaily Moones tuli eelmisel suvel Eesti meistriks heinaniitmises. „Eesti Rahva Muusemis korraldatud Eesti meistrivõistlustel sain naiste arvestuses esikoha. Hiljem Soomaal peetud võistlusel, kus tuli niita võrdselt koos meestega, tulin kolmandaks.“
Moones, kes õpib praegu Eesti Maaülikooli magistrantuuris keskkonnakorraldust ja -poliitikat, otsustas eelmisel aastal muuta elustiili, ja keskenduda rohkem spordile ja tervisekäitumisele. Keskkonna ja aktiivse elustiili ühendamine on üks olulisemaid aspekte ka riigi seatud eesmärgis „Tervena elatud aastad“, mille nimel tuleb kõigil tööd teha.
„Nii kandideerisin Jõgeva valla sporditöö peaspetsialisti ametikohale ja on hea meel, et mul on võimalus suures ja tugevas vallas spordi arendamisele kaasa aidata,” märkis Moones.

TIIT LÄÄNE

arvamus

Raul Soodla, ettevõtja
Jõgeva vallas tehakse sporti nagu mujalgi maailmas – tipptasemel kõrgeimate eesmärkide püüdmiseks ja rahvaspordi tasemel – tervise ja enesetunde heaks. Spordiametnikul peab olema silma ja tahtmist mõlema poolega tegeleda. Olla väärt sidemeks ametnike ja spordi vahel nii, et tekiks võidan-võidan olukord. Ja see kokku pole lihtne ülesanne. Inimesed, egod, soovid ja tahtmised….
Kas Kaily saab hakkama? Ma väga loodan. Esimesed sammud on tehtud, võistlused korraldatud ja esimene eelarvegi üle vaadatud. Tagasiside on enamasti positiivne ja heameel on, et valla spordielu on usaldatud spordiga sina peal olevale inimesele. Aga ega muidu ei saakski. Minu teada on Kaily vahetanud väga tubase ameti hoopis tervislikuma vastu ja selle uue hooga purjetame vallas ehk kaugemalegi kui eelmise aasta Eesti suvemängude kolmas koht.

blog comments powered by Disqus