Sport ja innovatiivsus massidesse!

Nädalavahetusel avati Tartus Baltimaade esimene ülelinnaline rattaringlus, mille esimesed ööpäevad näitasid, et kui linlastele midagi põnevat pakkuda, võetakse see soojalt vastu. Aga eelduseks peab olema linnapoolne sisend.


Muidugi tuleb tähele panna mitut nüanssi: rattaringlus, mida paljud tartlased kasutada saavad, on esialgu paljudele tasuta ja teiseks piisavalt uudne. See tähendab, et kahe päevaga sõideti maha 80 000 kilomeetrit. Jah, tuleb arvestada, et uudsus kaob lähinädalatel ning tartlaste arv, kes ratast ka edaspidi kasutaks, kahaneb vähemalt veerandi võrra. Ja kui saabub sügis ning tasuta sõidu õigus kaob, kukub see ilmselt veelgi. Järele jäävad tõsised entusiastid.

Aga rattaringlust ei tehtud mõttega meeletuid kasumeid teenida. Pigem eesmärgiga viia sport massidesse ning õpetada, et saab teha paremaid valikuid, kasutada ühistransporti või otsustada rattaga liikumise kasuks. Ja kui nädalas vähemalt korra auto koju jätta, aitab see natukenegi paremale elule kaasa.

Kui uhiuue elektrirattaga esimesi kilomeetreid läbisin, tabasin end mõttelt, et ka Jõgeval võiks midagi sellist olla. Muidugi tuleb mõista, et rattaringlus ei tasuks siin kaugeltki ära, sest vahemaad on nõnda väikesed. Aga rohkem liikumist ja sporti võiks olla küll. Õnneks on teatud kogukonnad ja ka spordikeskus teinud tööd selle nimel, et sporti ikka enam oleks. Kui kevadel alustati väikestest matkadest, siis juurde võiks võtta natuke suuremaid samme: võib-olla tõukerataste kasutust või midagi veel innovatiivsemat? Vähendaks veidi jalavaeva ja pakuks ellu natuke vürtsi.

Ent sellised sammud nõuavad tahet midagi ära teha. Meie kogukond on näidanud, et kui väga tahta, siis saab küll. Saab ümber Kuremaa astuda, kartuli kesklinna kasvama susata või lumememmesid ehitada. Ent need kõik on olnud suuresti kogukonna enda tahtel.

Loodetavasti tuleb ka valla poolt veel enam sisendit, mis võimaldaks linnaelanikel natuke rohkem liigutada, paremaid valikuid teha ja seeläbi kauem tervelt elada. Ning natuke innovatsiooni ja põnevust ei ole kunagi mööda (väike)linna külge maha jooksnud. Rattaringlus hakkas Tartus hästi tööle, paneme pead kokku ja mõtleme miskit põnevat välja. Suvi on ees ja põnevust ju ikka tahaks. Ühtlasi annaks see võimaluse meie maakonda rohkem uudistajaid tuua.

KERTTU-KADI VANAMB, ajakirjanik

blog comments powered by Disqus