Spordiliit Kalju sünnipäeval rõhutati mitmekülgsust ja järjepidevust

Möödunud reedel Adavere mõisahoones toimunud Jõgevamaa Spordiliidu Kalju 30. sünnipäeva tähistamisel toonitati selle ühenduse mitmekülgset ja järjepidevat tegevust maakonna sporditraditsioonide hoidmisel ning edendamisel. Õnnitlemas oli riigi- ja ühiskonnategelasi, erinevate alade sportlasi ja sporditegelasi, mis tõendab, et Kalju käekäik läheb korda väga paljudele.


Adavere mõisahoone fuajees oli näitus medalitest, diplomitest ja trükistest erinevatest aegadest. Külaliste kogunemise ajal saime jutule Laiuse spordimehe Paul Uibolehega. „Jõgevamaa Kalju on hea näide sellest, kuidas on võimalik spordielu edasi viia, kui eesotsas on õiged inimesed. Uno Valdmetsa mäletan alates asutamiskoosolekust ja soovin, et tal oleks edu ka tulevikus.”

Sünnipäevapeo juhatasid sisse kohalike kooliõpilaste sportlikud muusikalised esinemised.

Juubelipeo avakõne pidas Jõgevamaa Spordiliit Kalju tänane president Tarmo Raudsepp. Sünnipäevalapsele olid tulnud häid soove ütlema Eesti Olümpiakomitee täitevkomitee regionaalspordi ja liikumisharrastuste komisjoni esimees Helir-Valdor Seeder ja Eestimaa Spordiliidu Jõud peasekretär Tarmo Volt.

Aktiivne spordirahvas

„Seoses Jõgevamaa spordieluga meenub mulle ennekõike kiiruisutamine, mis on olnud nii Adavere kui ka kogu maakonna spordimärgiks. Jõgevamaad teatakse hästi ka saalihoki, pallimängude ja kergejõustiku järgi. Jõgevamaad on alati iseloomustanud sporditegemise tahe ja sportlik vaim. See on jätkuvalt siinmail olemas ja ma loodan, et kindlasti saab see nii olema ka tulevikus,” ütles Seeder Vooremaale.

„Soovin kõikidele tervist, energiat ja jõudu,” lausus oma kõnes Jõgevamaa esimene maavanem Priit Saksing, kelle ametiaastatel spordiliit Kalju loodi. Spordiliidu kordasaadetut kiitis ja edukat tulevikku soovis Jõgeva maavanem aastatel 2004–2009 ja tänane riigikogu liige Aivar Kokk.

„Näen siin mitut inimest, kes osalesid ka hommikul Vooremaa arvamusliidrite tänuhommikusöögil. See näitab, et Jõgevamaa tegusamad inimesed panustavad aktiivselt spordiellu,” sõnas Kokk. Pidulikul sündmusel toonitati ka teiste endiste maavanemate Meelis Paaveli, Margus Oro ja Viktor Svjatõševi panustamist Jõgevamaa spordielule.

Õnnitlemas oli Jõgevamaa Spordiveteranide Klubi esindus, kelle nimel pidas tervituskõne ühenduse juhatuse liige Maiu Veltbach. Eesti Sangpommispordi Liidu poolt andis Kalju esindajatele tänumeene üle selle president Ülo Kuusk.

Tartumaa Spordiliidu nimel tervitasid juhatuse esimees Aivar Soop ja tegevdirektor Lembit Toru. Õnnitlemas oli ka Viljandimaa Spordiliidu esindaja Ilmar Kütt.

„Jõgevamaa paistab silma traditsiooniliste võistluste poolest, mida on suudetud elus hoida ka majanduslikult raskemetel aegadel, kui polnud võimalus piisavalt spordile panustada.  Märkimist väärib mitmete Jõgevamaa sportlaste jõudmine olümpiamängudele ja paikkonna spordielu põhjalik kajastamine ajakirjanduses ja raamatutes. Inimesed ju kaovad, raamatud aga säilivad. Uno Valdmets on „spordivara” hoidmisel tänuväärset tööd teinud,” märkis Järvamaa Spordiliidu projektijuht Piret Reinfeld, kes on ka koolispordi koordinaator Järvamaal ning Eesti Koolispordi Liidu juhatuse liige. Treenerina juhendab ta Paide võrkpalliklubi.

„Arvan, et Jõgevamaa spordiliit Kalju on püüdnud tasakaalustatult edendada nii koolisporti kui ka täiskasvanute sporti,” arvas ta.

Viimased aastad piltides

Iga spordiliidu Kalju sünnipäevapeol osaleja sai kaasa meenekotti, milles mälupulk faktidega spordiliidu tegevusest ja liidu 25. aastapäevaks ilmunud raamat „Jõgevamaa Spordiliit 1989–2009”. Sellest trükisest leiab mitu huvitavat fakti. Näiteks 6. juulil 1989 toimus Jõgeva  rajooni spordikoondise Kalju eestseisuse töökoosolek, kus arutati sõprussidemete arendamist  Rootsiga ja jäähalli ehitamist Jõgevale.

Uus raamat nägi trükivalgust nüüd spordiliidu kolmekümnendaks aastapäevaks. „See on ennekõike pildiraamat. Koostajaks olin mina ja abiliseks Epp Hoovi. Raamatu väljaandmist toetas ka Kultuurkapital,” ütles Kalju eestvedaja Uno Valdmets.

„Jõgevamaa spordivõistlustest on meie spordiliit otseselt ellu kutsunud Jõgevamaa talimängud, suvemängud ja noorte suvemängud. Kalju tegevuses on alati olnud oluliseks märksõnaks mitte mina, vaid meie. Rahvale meeldib kui tema arvamust kuulatakse ja seda arvesse võetakse. Oleme pidanud oluliseks ka piirkondadevahelist võistlust. Nii pole võistlusi korraldatud mitte ainult Jõgeval ja Põltsamaal, vaid ka Mustvees, Tormas, Palal ja mujal. Tavaks on ühe võistluse mitme etapi korraldamine erinevates paikades. Spordialadest ei eelista me ühte ega kahte, vaid kõiki, kus on tegijaid ja treenereid,” lisas Valdmets.

Jõgevamaa Spordiliidu Kalju 30. sünnipäeva tähistamisel kuulutati spordiliidu uuteks auliikmeteks paljude kiiruisutajate koolitaja, tipptreener Väino Treiman, spordiliidu kauaaegne tegevjuht Uno Valdmets, riigi- ja ühiskonnategelane Aivar Kokk ning spordiajakirjanik ja Jõgeva maakonna ajalehe Vooremaa peatoimetaja Tiit Lääne.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus