Sotsiaaltöötaja amet loob hingekosutava tunde

Paikkonna vanemaealised ja ühe või teise mure tõttu kimpus vallaelanikud suhtlevad omavalitsusametnikest eriti sageli sotsiaaltöötajatega. Koos mõeldakse, kuidas probleeme lahendada, teenust paremaks muuta, pakkuda turvalisust ja hingelist tuge. Oma igapäevatööd tutvustasid Vooremaale Jõgeva vallavalitsuse sotsiaalhooldustöötajad Ülle Aduson Siimusti ja Helen Viitkin Laiuse piirkonnast.


Läinud aasta 1. märtsist töötab Siimustis ja selle ümbruses sotsiaalhooldustöötajana Ülle Aduson. „Olin aastaid raamatupidaja. Seoses ettevõtte omanike vahetusega tuli valida uus tegevusvaldkond ja ümber õppida. Osalesin tegevusjuhendajate koolitusel, mis annab võimaluse töötada ka sotsiaalhooldustöötajana. Tundsin, et see ala mulle meeldib ja on  huvitav ning sobib elukutseks.”

Enne Ülle Adusoni oli Siimusti piirkonnas sotsiaalhooldustöötajaks selle valdkonna kauaaegne spetsialist Marje Hordo.

Lahendused igale murele

„Sotsiaaltöötajana püüan lahendused leida igale murele. Mõnikord võtab see küll kauem aega, kuid olukordi, kus lahendusi ei leia, püüan vältida. Abita ei tohi jääda ükski, kes seda vajab. Tihti on vaja aidata üksikuks jäänud vanemaid inimesi, keda tuleb arsti juurde sõidutada, korraldada koduteenust. Tarvidusel oleme aidanud klientidele ka ise toidu ja tarbekauba koju tuua. Mõnigi vajab kohta hooldekodus. Igasugune aitamine loob hingekosutava tunde,“ rääkis Aduson.

Ülle Adusoni tööpiirkonnaks on Siimusti alevik, Kurista, Õuna, Viruvere, Kaave, Kaera ja Väljaotsa küla.

„Sotsiaaltöötajate südameasjaks on suuresti see, et paikkonna inimestel oleks kõht täis, tuba soe ja jätkuks hoolivust ja turvalisust. Loodan, et minu klientidel möödusid jõulud ja aastavahetus igati hästi. Küllap saan seda varsti kuulda,” lisas ta.

Ülle Adusoni tööruumideks on kohandatud Siimusti alevikus paiknev kontor, kus klientide jaoks ruum nii pesumasina kui ka dušiga.

Abistamine südamelähedane

Omavalitsuse sotsiaalhooldustöötajad tegelevad ka toimetulekutoetuste läbi vaatamisega, koostöös Toidupangaga tagatakse heategevusena tehtud toidupakkide toimetamine abivajajateni.

Igati oluliseks peetakse Jõgeva valla algatust vingugaasiandurite kinkimiseks paljulapselistele peredele, kellel igapäevaeluga raskem toime tulla.

Laiuse piirkonna sotsiaalhooldustöötaja Helen Viitkin märkis, et inimeste abistamine on talle alati südamelähedane olnud. Praegu õpib Helen sotsiaaltööd ka Lääne-Virumaa rakenduskõrgkoolis. „Mõnegi ülesande võib lahendada praktilisest kogemustest või staažikama töötaja nõuannetest lähtudes, kuid üldiselt tänapäeval ilma hariduseta ikka ei saa,” märkis ta.

Õppepraktikal on Helen kokku puutunud erineva vanusegrupi klientidega, samuti erivajadusega inimestega. „Olen praktikal olnud Jõgeva haigla hooldusosakonnas, Siimusti lastekeskuses Metsatareke ning sotsiaalhoolekandeteenuste süsteemis.

Praktika käigus Jõgeva haiglas olen kogenud ka seda, kui oluline on eakatele inimestele suhtlus. Kontakti saamine oleneb suuresti inimesest. Minul on suhtlemine õnnestunud. Küllap vanemad inimesed mõistavad, et mulle meeldib nendega suhelda,“ rääkis Viitkin. Tema tööpiirkonnaks on Laiuse alevik ja seda ümbritsevad külad Raaduvere, Laiusevälja, Lõpe, Palupere. „Igale inimesele läheb kodusel visiidil erinevalt aega ja aega peab jätkuma. „Olen oma ametis alles alustanud. Kindlasti tuleb abivajajaid juurde,“ lisas ta.

Helen Viitkin arvas, et huvi inimeste abistamise ja nendest hoolimise vastu on ta suuresti külge saanud oma emalt, teenekalt kiirabimeedikult Ene Viitkinilt.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus