Sordiaretuse instituudi juht prognoosib keskmist saagiaastat

Jõgeva Sordiaretuse Instituudi direktori Mati Koppeli sõnul võivad tänavune teraviljasaak põuast põhjustatuna kolmandiku võrra väiksemaks jääda. Üldkokkuvõttes prognoosib teadusasutuse juht siiski keskmist teraviljaaastat.

Koppel nimetas teraviljadele soodsaid ja ebasoodsaid aastaid ja väitis, et näiteks 2002 olid väga tugevad põuakahjustused. “Seevastu 2008. ja 2009. osutusid teraviljadele eriliselt headeks aastateks. Tänavu võib oodata tugevasti keskmisi, kuid põua jätkumisel ka keskmisest väiksemaid saake. Põuaperiood algas juba juunis ning on kergematele muldadele tugevasti liiga teinud,” lisas ta.     

Jõgeva Sordiaretuse Instituudi põldudel on tänavused koristustööd kestnud juba üle kahe nädala. “Kõigepealt hakkasime koristama heinaseemet. Talirüpsi oleme läbi aastate kõige varem koristanud 13. juulil. Tänavu oli selle põllukultuuri esimeseks koristuspäevaks aga 15.

juuli, kusjuures keskmiseks saagiks saime 2,6-2,7 tonni,” ütles Mati Koppel. Tema sõnul on aga instituudi teraviljasaakide täpsemat suurust veel vara välja pakkuda.

“Põhilise koristusperioodi alguseni on veel kuu aega ja kuna kasvatame mitmeid kultuure, kestavad koristustööd ka kaua.”

Iseloomustades  teraviljade väljanägemist on aga olukord rukkiga parem kui talvekahjustustest tugevasti kahjustatud talinisuga. “Loodame siiski eelmisest aastast suuremaid taliviljasaake, sest mullu olid talvekahjustused veelgi suuremad. Seevastu suviviljasid on põuakahjustused võrreldes möödunud aastaga rohkem rikkunud,” märkis  Koppel.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus