Sõpruse pargi lugu Põltsamaa kultuurikeskuses

Põltsamaa kultuurikeskuse galeriis saab 9. märtsini vaadata fotonäitust Sõpruse pargi 35-aastasest ajaloost.

Põltsamaa linna külje all Tallinna-Tartu maantee ääres asuva pargi 35. sünnipäeva tähistati mäletatavasti juba 2008. aastal. Sellele tähtpäevale pühendatud näitus pidi Põltsamaa kultuurikeskusse üles saama möödunud aasta alguses, aga saatus tahtis teisiti. Just siis, kui pargi rajajal Ants Pajul ja Vooremaa fotograafil Anatoli Makarevitšil näitusematerjali valik poole peale oli saanud, ütles Antsu tervis üles ja ta sattus mitmeks kuuks haiglasse. Tänavu jaanuaris võtsid Ants ja Anatoli poolelijäänud teema uuesti üles ning 19. veebruaril oli näituse pidulik avamine, millel osalesid kahekordne maailmameister maadluses August Englas, kettaheite olümpiapronks Aleksander Tammert, põllumajandusteadlane Heldur Peterson ja paljud teised, kes pargi kujunemisele kaasa aidanud või kaasa elanud.

Neile, kes näitustelt kiiresti läbi joosta tavatsevad, ei pruugi Sõpruse pargile pühendatud näitus suurt midagi pakkuda, küll aga neile, kel viitsimist süveneda. Materjali sai üles rohkesti: 35 aasta jooksul on pargis juhtunud ju nii mõndagi. Seal on talgukorras tööd teinud Jõgeva legendaarne noorteklubi Hekto ja selle sõsarklubid, sinna on puid istutanud Ants Paju käivitatud Suurte Tõllude jõuproovidel osalenud heitjad-tõukajad, nimekad poliitikud, diplomaadid ja kultuuritegelased, sinna on istutatud mälestuspuid tuntud inimestele.

2004. aastal toimunud rahvusvahelise graniitskulptuuri festivali käigus rikastus park kaheksa monumentaaltaiesega, millest nii mõnigi nüüdseks omandanud märgilise tähenduse. 2006. aastal avati pargis monumentaalskulptuur „Kalevipoeg kündmas“. 2008. aastal pargis toimunud Eesti Looduskaitse Seltsi kokkutuleku ajal avati sealsamas mälestusmärk seltsi ülesehitajale Jaan Eilartile.

Näitus ongi meeleolukas mosaiik pargi „eluloo“ töistest ja pidulikest hetkedest. Eriti palju kõneleb see neile, kel pargis toimunusse oma suhe. Fotode autoriteks on Voldemar Maask, Tõnu Noorits, Feliks Kark, Tõnu Tormis, Meelis Lokk, Romeo Allas, Matti Kämärä, Ardi Kivimets, Ellar Sügiste, Anatoli Makarevitš ja Peeter Hütt.

„See näitus on tänuavaldus kõigile, kes on kasvõi kordki või paljudel kordadel täiesti juhuslikult või päris teadlikult sattunud parki lihtsalt jalutama, mingile sündmusele kaasa elama või ise otseselt või kaudselt pargi rajamisel osalenud. Uskuge, te kõik olete mind inspireerinud, puudutanud ja valgustanud,” ütleb Ants Paju saatesõnas näitusele.

RIINA MÄGI 

blog comments powered by Disqus