Sõpruse pargi juubel algas talgutega

 

Põltsamaa Sõrpuse pargil on tänavu juubel: parki esimeste puude istutamisest saab tuleval neljapäeval 35 aastat. Juubeliaasta sissejuhatusena pandi kolmapäeva õhtupoolikul pargis toime talgud.

Talgutele tulid appi need, keda julgesti Sõpruse pargi sõprade klubi liikmeks võiks lugeda, kui selline klubi juhtumisi olemas oleks. Põltsamaa kultuurikeskuse eakate segakoori Leelo lauljad riisusid lehti kokku (mehhaniseeritult tegi sama tööd ASi Jõgeva Elamu poolt koos tehnikaga kohale saadetud töömees) ja Siimusti lastekodu Metsatareke lapsed põletasid lehehunnikuid. Peale selle said nad pargiga piirneva Tallinna-Tartu maantee äärt prahist koristades aimu sellest, kui suur reostaja võib olla üks magistraal, ning pargi prügikaste tühjendades aimu sellest, kui palju joogitaarat ikka veel hoolimatult ära visatakse.

“Usun, et Metsatarekese lastest saavad väga tublid tööinimesed,” ütles Sõpruse pargi rajaja Ants Paju talgupäeva muljete põhjal. “Laulumemmed — mu kadunud ema koorikaaslased — võtsid aga tööd tehes laulugi üles.”

Ei väsita

Tööd jätkus pargis ka Jõgeva Lions-klubi liikmetele ja paljudele teistele vabatahtlikele. Kooskõlastatult Jõgevamaa keskkonnateenistusega võeti maha kuivanud puid ja eemaldati elavatelt puudelt surnud oksi. Kändude väljajuurimiseks ning okste-lehtede vedamiseks saatsid tehnika kohale mitu firmat, nagu OÜ Põltsamaa Greid, AS Vooremaa Teed jt.

“Kui kogu selle tehnika ja eest maksma peaks, siis võtaksid esitatavad arved hinge kinni,” tunnistas Ants Paju. “Siia parki tulevad paljud inimesed ja firmad aga meelsasti niisama heast südamest appi.”

“Selles pargis on eriline aura,” ütles Jõgeva Lions-klubi arstist liige Kalle Piiskoppel. “Seepärast siin tehtud töö ei väsita, vaid annab pigem jõudu juurde.”

“Minu jaoks on see park eriline juba sellepärast, et just samal aastal, kui siia esimesed puud istutati, tulin mina Põltsamaale tööle,” ütles Põltsamaa haigla meditsiiniõde Sirje Sammel. “Tööl on siin aga tore käia juba sellepärast, et siin nii meeldiv seltskond koos käib. Näiteks Jõgeva Lions-klubi meestest õhkub alati mitte üksteisele ärapanemise, vaid koos ära tegemise vaimu.”

Talgud ja annetus

Ants Paju sõnul oli pilt, mis pargis talgupäeva õhtuks avanes, tunduvalt kenam kui hommikul.

“Talgud ja annetus on väga ilusad eestikeelsed sõnad, Sõpruse pargi lugu on aga tihedalt nende kahe sõnaga seotud,” ütles Ants Paju.

Talgupäevaga sisse juhatatud pargi juubeliaasta tähtsündmusteks kujunevad tema sõnul juuli viimasel nädalavahetusel Põltsamaal peetav Eesti Looduskaitse Seltsi kokkutulek (just parki pannakse püsti kokkutulekuliste telgid ning vabaõhu-laululava) ning maailma tugevamate kettaheitjate võistlus Suured Tõllud ja Pekingi olümpiasangarite austamine septembri viimasel laupäeval.

Lisaks sellele on tänavu plaanis avada järjekordne kogus mälestuspuude tähiseid. Näiteks saavad tähistatud Põltsamaa kandi tuntud ettevõtja Endel Pajumäe, praost Herbert Kuurme, ajakirjanike Julius Tillo ja Hugo Alteri ning Luua arboreetumi rajaja Alfred Ilvese mälestuspuud. Mikk Mikiveri mälestuspuu graniittähis on juba paigas, ent pidulikult avamata.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus