Kuna looduses elavatel vee- ja muudel lindudel kulgeb linnugripp sageli selgete väliste haigustunnusteta, siis peaks välja selgitama järgmised asjaolud:
* kas lind on kodulind (põllumajanduslind või kodus lemmikloomana peetav lind), linnalind (tuvi, varblane), veelind (part, hani, luik) või muu metsalind;
* kas lind on elus või surnud;
* kas on näha vigastusi nagu murtud tiib või midagi muud, mis viitab traumale;
* kas on näha midagi muud ebaharilikku või tähelepanu väärivat;
* linnu leiukoht: maanteelt, elektriliinide lähistelt, tuulegeneraatorite lähistelt, linna lähistelt, loomapidamishoonete lähistelt, asustamata kohas, asulas;
* kas leitud linde on üks, 2-10, rohkem kui 10, massiliselt.
Üksiku surnud linnu leidmise korral pole üldjuhul vajadust pöörduda veterinaarteenistuse poole, vaid info tuleks edastada vastavale omavalitsusele. Info leitud linnu kohta soovitame edastada linnu asu(leiu)kohajärgsesse veterinaarkeskusse juhul, kui lind on leitud lasteasutuse territooriumilt.
Kui pole viiteid traumale ega muid arusaadavaid põhjusi rändelise eluviisiga veelinnu ebaharilikuks käitumiseks või hukkumiseks, peab sellekohane info minema linnu asukohajärgsesse veterinaarkeskusse, kus siis otsustatakse, mida edasi teha tuleb.
Soovitused avalikkusele:
1. Peske võimalikult tihti seebiga käsi. Kindlasti tuleb käsi pesta nii enne kui ka pärast söögitegemist või linnuliha ja munadega kokkupuutumist.
2. Kahtlaselt haigest või surnud linnust/lindudest (eelkõige kodu- ja veelindudest) tuleb kohe teavitada kohalikku veterinaarkeskust või veterinaararsti. Haiget või surnud lindu ei tohi katsuda!
3. Vältige kontakte veelindude ja võõraste lindudega.
4. Ärge tarvitage toorest või pooltoorest linnuliha ning mune. Viirus hävib 70kraadise temperatuuri juures.
5. Inimestel, kes reisivad riikidesse, kus on esinenud linnugripijuhtumeid, tuleks vältida igasuguseid kontakte farmis peetavate lindude ja metslindudega ning elavlinnulaatade ja -turgude külastamist.
6. Lisainfot vaata aadressilt www.linnugripp.ee
Meeldetuletuseks linnukasvatajatele:
1. Alates 15. veebruarist on loomapidajatel kohustus hoida linde suletud hoonetes, vältimaks võimalikke kontakte rändlindudega.
2. ELi riikides on keelatud lindude laadad-turud, kollektsioneerimine, näitused jms.
3. Soovitav on tagada koduspeetavate hanede ja partide ning teiste linnuliikide eraldatus.
4. Lindude gripi kahtlusest teatamine on kohustuslik.
5. Euroopa Komisjoni otsustega on keelustatud paljudest Aasia riikidest, Venemaalt, Kasahstanist, Türgist, Rumeeniast, Horvaatiast pärinevate linnuliha ja linnuliha sisaldavate toodete, eluslindude (ka lemmikloomana peetavad), töötlemata jahitrofeede, munade, töötlemata sulgede ja suleosade sissevedu.
6. Keelatud on ohustatud piirkondadest pärineva sööda käitlemine (sh lindudele söötmine). Ohustatuks loetakse piirkonda, kus viimase taudikolde likvideerimisest on möödunud vähem kui 30 päeva.
PÕLLUMAJANDUSMINISTEERIUM