Soomlane Martti Saukko ulatas abikäe

Rohutirts” ees väikebuss Soomest, roolis Kokkola ettevõtja Martti Saukko ja teda saatmas teenekas hokiveteran Uno Veski. Lasteaiale anti üle kakskümmend paari hokiuiske, valdavalt uusi. Ikka selle tagamõttega, et tagada Jõgeva jäähokile ja spordile järelkasv ning kanda üheskoos edasi unistust oma jäähallist. Sest selle rajamine külmalinna Jõgevale peaks olema kõige olulisem tulevikuvisioon, millega ennast Eestimaa kaardil nähtavaks teha.

Möödunud sügisel käisid Jõgeva jäähoki eestvedaja Kaido Poom ja linnavolikogu liige Uno Veski linna lasteaias maad kuulamas, palju on seal uisuspordi- või hokihuvilisi lapsi. Selgus, et on küll. Siis lubaski Veski lastele, et muretseb neile uisud. Mees pöördus oma vana hea Soome tuttava Martti Saukko poole ja idee realiseerus kiiremini, kui võis arvata. 

Eelistab hokit ja jalgpalli

“Mäletate, mis ma lubasin teile tuua, kui eelmisel korral siin käisin? Õige, uisud, et te saaksite uisutama õppida. Ja näete, lapsed, nüüd olen teie ees tagasi ja juba koos uiskudega,” võis Veski lasteaias nüüd jõuluvanalikult rääkida. Lapsed kuulasid huvitavat juttu õhinal ja piidlesid silmanurgast kastidest paistvaid väikesi uiske.

“Nüüd on teil uisud olemas ja kui külmataat lubab ka jää valmis teha, siis saate uisud varsti alla panna ja jääle liuelda. Uskuge, see on ääretult tore. Ärge kartke kukkuda ja natuke haiget saada. Kukkumine ei ole häbiasi, häbi on hoopis maha lamama jääda.”

Kokkolas elav mööblitööstur Martti Saukko ütles, et asus kohe pärast Veski esimest telefonikõnet ettevõtmist toetama.

“Jäähoki ja jalgpall on olnud kogu aeg minu prioriteedid. Olen arvamusel, et ettevõtjatel-sponsoritel tuleb alati toetada eelkõige võistkondlikke spordialasid, kellel on arusaadavalt tunduvalt raskem eelarvet kokku saada. Üksikalade tegijatel on hoopis lihtsam ka toetajaid leida ja nemad tulevad kergemini toime,” rääkis Saukko.

Nii on ta Soome hokiklubi Kalajoki Junkarit ja Kokkola jalgpalliklubi suursponsor. Eeloleval suvel, juulis, toob Saukko Kuremaale hooaja eelsesse treeninglaagrisse Junkarite hokimeeskonna.

Jäätreeninguid viiakse läbi Tartu Lõunakeskuse jäähallis ning sinna on siis lahkesti oodatud jääd kasutama ka Jõgeva SK Pedja hokimängijad. 

Koostööd teevad ka hokimeeskonnad

“Meil on mitmeid koostöö punkte, kuidas teineteist aidata. Usun, et Jõgeval on praegugi selliseid mängijaid, kes võiksid Kalajoel mängida ja seal ka töötada või õppida. Kasu saaksid sellest mõlemad pooled,” avaldas soomlasest hokitoetaja arvamust. Ta rääkis, et tal on plaanis viia Junkarite meeskond Miestis-sarja, mis oleks juba päris kõrge väljund suures hokis.

Uiskude üleandmisel tänasid Soome ettevõtjat maavanem Viktor Svjatõšev ja Jõgeva linnapea Kalmer Lain. Omalt poolt avaldati arvamust, et järgmise sammuna on väikestele lastele vaja ka kiivreid ning nende muretsemisel lubati koos kohalike ettevõtjatega lahendus leida. Nii saaks üheskoos luua treeningutingimused ka kõige väiksematele spordihuvilistele, kui vaid jääd oleks.

Veski sõnul ongi väikeste laste kaasamisel uisuspordi juurde tegemist taas ühe sammuga kaugema eesmärgi suunas.  

Iga nelja tuhande elaniku kohta jäähall või ujula

Martti Saukko kinnitas, et ka väikeses kohas võib plaanitseda ja teha suuri asju, kui seda üheskoos soovitakse. Selle nimel ka tegutsetakse. “Kokkola piirkonnas on 64 000 elanikku ja kuus jäähalli. Ehk üks hall iga viiekümne kilomeetri tagant ning ikka on halli kasutusajaga kitsas.”

Entusiasmi ja talgutöödega on Soomes spordibaaside rajamisega imet tehtud. Nii ehitati Kalajoel uus jäähall kodanikualgatuse korras valmis veel siis, kui asulal puudus isegi linna staatus. Ehitama hakati aga sellepärast, et vana jäähall, millel oli täispuhutav katus, vajus lume raskuse all kokku.

Muidugi on kõige aluseks olnud Soome riigi tulevikku suunatud regionaalne spordipoliitika, mis ei mõtle ainult ühele-kahele keskusele. Sest põhjanaabrid on võtnud näiteks eesmärgiks, et maapiirkondades peab iga 4000 elaniku kohta olema kas jäähall või ujula. Kohalikud omavalitsused panustavad spordile kõvasti.

“Kui võimalused olemas, võib ka väikestest kohtadest kasvada maailmanimega mängijaid. Nii, nagu jõudis NHL-i mängijaks Kalajoe kasvandik Jussi Nieminen,” tõi Saukko näite.

Uno Veski tuletas seepeale meelde, et ka Jõgeval on praegu andekas noor hokimängija, keda loodetavasti ootab ees suur tulevik – Harri Koll. “Harri lubas mulle, et kui ta jõuab NHL-i ja saab rikkaks meheks, ehitab ta oma kulul Jõgevale jäähalli. Nii et me peame selleks valmis olema.” 

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus