Soliidses eas Siimusti savitööstus püsib konkurentsis

Eelmisel kolmapäeval möödus 125 aastat päevast, mil eesti talupojaperest võrsunud Joosep Tiimann (1857-1934) rajas Siimustisse savitööstuse. Ettevõtte järjepidevuse praegune hoidja Siimusti Keraamika OÜ on mitmeid raskusi ületades turule püsima jäänud ning oma mainet ja tootmistraditsioone hoidnud.

Siimusti Keraamika OÜ juhatuse liikme Elsa Kursi sõnul on ettevõttel tulnud läbi aegade suuremaid või väiksemaid majandusraskusi ületada. “Ikka on aga lahendused leitud ja pingutused vilja kandnud. Eesti Vabariigi esimesel iseseisvusperioodil päästsid firma pankrotist ümberkaudsed talupojad, kes rahad kokku panid ja savitööstuse ära ostsid. Täbar olukord tekkis veel ka hiljuti. Nüüd oli pankroti ärahoidmisel märkimisväärne osa juhatuse esimehe Jüri Neeme nutikusel ja pühendumisel. Võlgade likvideerimise kõrvalt tuli aga hakata kohe makse tasuma. Seni oleme nende kohustustega toime tulnud,” rääkis Kurs. 

Head müügipaigad on laadad

Siimusti Keraamikas valmistatud lauanõud on kasutusel mitmetes esinduslikes turismi-, majutus- ja toitlustusettevõtetes: Rocca Al Mare vabaõhumuuseumis, Tartus asuvas Hansa Hotellis, Saaremaa hotellideketis Arensburg ja mujalgi.

Populaarsete turustamispaikadena nimetas Elsa Kurs messe ja laatu. “Mõnikord kuuleb külastajailt, et laadale tuldigi ennekõike Siimusti keraamika pärast, väljendatakse ka heameelt selle üle, et soliidses vanuses ettevõte on maapiirkonnas püsima jäänud. Vahel tunnistatakse ka, et Siimusti kausid, tassid ja taldrikud olid juba olemas vanemate või vanavanemate kodus. Moodi läinud koduleiva küpsetamine on tõstnud huvi ühe meie uudistoote leivavormi vastu,” rääkis Kurs.  Välismaalastest on tema sõnul suuremad keraamikahuvilised soomlased.  Kaugemalt tulijatele meeldivad sageli just lustakama väljanägemisega nõud ja meened.

Firmas hoitakse au sees  ka minevikku. “Joosep Tiimann tegi omal ajal Siimusti arengu heaks väga tänuväärse teo, kui siia savitööstuse rajas. 1913. aastal anti toodangut 25 000 rubla eest ja vabrik jõudis Venemaa suurtööstuste hulka.  Ka täna asuvad tootmistsehhid Tiimanni eestvedamisel ehitatud hoonetes.  Kummardusena tehase rajajale toodame endiselt kausikomplekti, mis sarnaneb Tiimanni ajal valmistatuga.

Palju olulist firma ajaloo kohta saime Joosep Tiimani tütrelt. Erudeeritud  daam Laine Sumberg elas Tõrvas ning lahkus igavikuteele saja-aastaselt,” rääkis Elsa Kurs.

“Hiina portselan teeb Eesti turul oma töö, kuid me oleme positiivselt meelestatud ja soovime, et keraamika tootmine jääks Siimustisse veel vähemalt 125 aastaks, ” ütles Siimusti Keraamika juhatuse esimees Jüri Neem.

Siimusti Keraamikas töötab praegu üksteist inimest, tootmist juhib Elsa Kurs. 

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus