Soe kestab ehk veel…

Mida veel tahta, kui nädal enne detsembri algust võid vabalt paljakäsi mulda kobestada ja umbrohujuuri välja kiskuda!

Üha uut saaki võib leida juba puhkama seatud pindadelt: ilusate roheliste pealsetega sibulaid, uudseseemnest kasvama läinud saialilli, ube. Meie taimed tahavad küll aastas teist saaki anda, kui ainult laiuskraad lubaks! Novembris on olnud päikestki näha, aga siis äkki tuli rahet ja lobjakat. Sügis näitab temperamenti.

Alles päev varem võis näha vaid 30 meetri kaugusele, siis tuli hägune piimjas tihe uduollus taevani välja. Vambola Maavara kirjeldab oma raamatus “Mägedest mägedeni”, kuidas Kesk-Aasia mägedes oli hilissügisel ka väga väike nähtavus tänu ududele.

Sügisel maa meil jahtub ja ei suuda kõike niiskust läbipaistvasse õhku peidetuna hoida! Meiegi taimed teevad ettevalmistusi kevadeks, mulla alla ei näe, aga leidub roheliseks paisunud pungi ja uusi võsusid!

Mõni aasta tagasigi, vist 2011, oli säärane november, et poolsada liiki taimi õitses, kukeseened olid metsas ja puha. Soe sügis ennustavat sooja kevadet, mul pole miskit selle vastu. Aga loodusele ja inimese poolt vaadates saagikustele on ikka kõige parem, kui loodus käiks n-ö tallatud radu pidi. Ei saa üldse ilmaelust aru, kaugele ulatuvad ennustused kuulutavad ju kliima soojenemist, aga mõni ilmatark ütleb, et meil on jääaegade vaheaeg, on oodata uut jääaega!

Raadios Aiatarga saates selgitab Tõnu Ploompuu toataimede eest hoolitsemist talvel. Kui on pime ja soe, siis võivad toataimed nälga jääda, suhkruid kulub palju hingamisel, aga juurde toota valguse puudusel ei saa. Eestis on novembrist veebruarini valgust vajaka, see mõjub nende tervisele. Taimedele on valgus esmatähtis. Enamik taimi vajavat 12-14 tunni jooksul üle 1000 luksi, põhjapoolsel aknal pilves ilmaga on aga ainult 500. Vaja lisavalgustust, veidi aitab neid ka jahedam ruum. Selleks oleks vaja spetsiaalseid lampe. Taimedele on vaja sinise ja kollakaspunase lainepikkusega valgust, aga hõõglambil sinine puudub ja lisaks annab see liiga palju sooja. Kaubanduses on spetsiaalsed lillakasroosat valgust levitavad taimelambid müügil — no mida meil praegu poes ei ole!

Eks vanemad naudi sügise soojust ja nooremad oota, et tuleks juba kargust ja valgust lume näol. Bussijuht, kellega tihti sõidan, leidis küll, et pole seda lund veel vaja. Seda isegi ühele uuele ristmikule pilku heites….

i

EHA NÕMM

blog comments powered by Disqus