Skeneraator toob raskemuusika Peipsi kaldale

Saabuval nädalavahetusel, 17.‒19. augustini müriseb Peipsi kaldal Skeneraatori festival, mida peetakse siin juba kolmandat aastat. Sündmus on nüüdseks muutunud aeglasema ja psühhedeelsema raskemuusika festivaliks, milles on siiski säilinud varasemate aastate eklektilisemad elemendid. Kuigi peamine muusikaline kava liigub stoner ja doom metalli radadel, täiendavad seda ka eelnevatel aastatel kõlanud punk rock, tumemuusika ja psühhedeelia.

Homme alustab Ranna puhkebaasis festivali Lätist pärit instrumentaalne doom metal Saturn’s Husk, kes on oma algusest lõpuni ise salvestatud ja masterdatud albumiga köitmas rahvusvahelise undergroundi tähelepanu. Doomi armastajatel on esimesel õhtul veelgi põhjust kohal olla, sest muusikaga jätkavad Leedu duo Hellhookah ja Tallinnast pärit Estoner, kes oma värsket loomingut ka Skeneraatori publikule tutvustab.

Samal õhtul mängib sünget ja aeglasemat metal-mõjutustega tehnilist punk rocki Helsingi bänd Keretik. Neile annavad omakorda kontrasti Moskvast pärit Lucidvox, kelle žanreid painutav muusika segab elemente post pungist, vene rahvamuusikast ja psühhedeelsest rokist. Varem Tallinn Music Week raames Eestis esinenud Lucidvox on üha intensiivsemalt tuuritanud mööda Euroopa festivale.

Nende värske ja unikaalne muusika on äratanud rahvusvahelise muusikameedia tähelepanu, mistõttu on tõenäoline, et üsna pea on Lucidvoxi kontserti keeruline nii intiimses keskkonnas nautida, nagu Skeneraator seda võimaldab.

Laupäeva alustab stoneri, desert rocki ja garage’i mõjutustega Diäb Soulé. Nendega koos jõuavad Oulust Peipsi kaldale ka krautrockist tuttavaid elemente integreeriv Deep Space Destructors ning erilist suitsuse ja käreda doomi segu viljelev Boar, kes hiljuti lasid välja uue albumi „Poseidon”. Kõige kaugemalt jõuab Skeneraatorile Poola happe-vesterni hõnguga bluusist kõrberokki viljelev Octopussy, kes külastab sel suvel seoses Skeneraatoriga Baltikumi esmakordselt.

Ka sel aastal ei jäeta külastajaid ilma black metalist: Riiast tuleb festivalile juba Eestis tuntud eksperimentaalset blacki mängiv Eschatos, kelle nägemus oma žanrist lammutab põhjalikult black metaliga seotud stereotüüpe. Melanhoolset gootilikku õhkkonda pakub kuulajatele Soome kollektiiv Kuudes Silmä, kes on vaatamata emakeelsele lüürikale  rahvusvahelisele undergroundile hästi tuntud.

Öö saabudes astub lavale Kannabinõid, kelle viimane album „Troon” on ilmselt kõige lähemal drone metalile, mida kohalikul muusikamaastikul kuulda on. See bänd on just neile, kellele meeldib võimsalt vali ja madal doom. Festivali lõpetab samuti kohalik industriaalkollektiiv Freakangel, kelle ainus Eesti kontsert sel hooajal toimubki Skeneraatoril.

Festival toimub imeilusas Ranna puhkebaasis vanausuliste külade lähistel. Liivarand teeb selle ideaalseks supluskohaks. Sel aastal saab käia ka järve kaldal saunas ja mängida jalgpalli.

Täpsema info piletite, transpordi, programmi ja toitlustuse kohta leiate festivali kodulehelt skeneraator.generaadio.ee ja Facebookist fb.com/skeneraator.

JAALIKA LOKOTAR

blog comments powered by Disqus