Sisemaised inflatsioonisurved aeglustumistrendil

Tarbija ostukorvi maksumus tõusis Eesti Statistikaameti andmetel 2008. aasta juunis 0,6 protsendi võrra, mis hoidis hinnatõusu aastataguse ajaga võrreldes endiselt ülalpool 11 protsendi taset.

Sarnaselt eelnevate kuudega andis juunis taas tooni mootorikütuse kallinemine. Kodumaiste tegurite hinnatõus jätkus aeglustuvas tempos. Näiteks aeglustus teenuste hinnatõus viiendat kuud järjest.

Viimaste kuude põhisõnum on maailmamajanduse inflatsiooniväljavaadete halvenemine ning see trend jätkus globaalse majanduskasvu aeglustumisele vaatamata ka juunis. Esialgsel hinnangul kiirenes euroala inflatsioon juunis 4 protsendini. Põhiosa andis sellesse kütuse ja toidu kallinemine.

Eesti sisemajanduslike tegurite poolt mõjutatud inflatsioon on aeglustumistrendil ja see tendents jätkub  aasta teisel poolel, ulatudes ka järgmisse aastasse. Mida paindlikumalt palgad ja hinnad majandusolude muutustele reageerivad, seda väiksemate kadudega liigub meie majandus ühest kasvufaasist teise.

Eesti praegune inflatsioon ning majanduse väljavaade on suurendanud inimeste ebakindlust ja kulutusi tehakse varasemast kaalutletumalt. Ostjate poodi tagasimeelitamiseks peaks kaupmehed senisest enam hindu langetama. Kaubanduses tehtavad juurdehindlused on Eestis viimastel aastatel jõudsalt kasvanud ning selle arvelt saaks inflatsioon  alaneda.

Lähikuude inflatsiooni mõjutavad peamiselt aktsiisitõusud ja soojusenergia hind, kuid sisemaiste hinnasurvete alanemise jätkudes peaks inflatsioon aasta teisel poolel hakkama aeglustama.

MARTIN LINDPERE, Eesti Panga ökonomist

blog comments powered by Disqus