Silotegemine kogub hoogu

Jõgevamaa rohumaadel on valmis saanud esimesed kogused augu- ja rullsilo. Põllumehed kiidavad selleks tööks sobivat ilma, kuid sööda kvaliteedile saavad anda hinnangu edaspidi.

Osaühingus Vaimastvere Agro alustati silotegu nädal tagasi ja praeguseks on valmis 1000 tonni augusilo. “Kokku on vaja valmistada 7000 tonni silo ja kui ilmad võimaldavad, plaanime nelja niidet.  Eelmise aastaga võrreldes  pole silovajadus küll kasvanud, sest praeguseks on veel mullust sööta alles,” ütles põllumajandusettevõtte juht Jaanus Teras. “Silo kvaliteeti ei oska praegu veel hinnata, kuid rohukasv paistab üsnagi korralik olevat,” lisas ta.  

Puurmanis tehakse rullsilo

Puurmani põllumajandusühistus alustati silovalmistamisega  pühapäeval. Firma tegevjuhi Arvi Kingi sõnul on vaja teha 13 000 tonni silo, mis kulub 1400-pealise veisekarja toitmiseks. Lüpsilehmi on karja hulgas  620. “Rullsilo valmistamine on kulukam, kuid meil on muretsetud selleks tööks vajalik tehnika ja meie ettevõttel puuduvad siloaugud,” lausus Kink. “Silo kvaliteeti on võimalik hinnata pärast proovide tegemist, kuid rohumassil ei tundu eriti viga olevat,” märkis ta.

Silo valmistamisel plaanitsetakse Puurmani põllumajandusettevõttes vähemalt kahte niidet.

Kui ilmad võimaldavad, loodetakse jaanipäeva paiku ka kuiva heina teha.

Neljapäeval kavatseti siloga alustada ka Palamuse valla osaühingus Evemar. “Valmistame silo Kaiaveres ja Kaareperes. Plaanis on teha 7500 tonni silo ning võrreldes eelmise aastaga on vajadus silo järele ka mõneti kasvanud,” rääkis juhataja Mati Evert. Tema sõnul tehakse Evemaris põhiliselt augusilo, kuid teatud koguses ka rullsilo. 

Silo tehakse ka maisist

“Piimahindade languse tõttu ei ole meil praegu võimalik uut tehnikat osta, kuid õnneks on meil korralikud masinad juba muretsetud,” ütles Evert.

Sel nädalal algab silotegu ka aktsiaseltsis Pajusi ABF. “Valmistame 15 000 tonni augusilo. Kindlasti on oluline selle tööga kiiresti ja õigeaegselt alustada, sest nii tagame sööda kvaliteedi,” kinnitas juhataja Lembit Paal, lisades, et sügisel tehakse silo ka maisist, mida on nende firmas külvatud 100 hektarile.  

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus