Siimusti noortekeskuses pulbitseb elu

Siimusti noortekeskuse maja on õdus kogukonna keskus. Siin teeb proove külakapell, tegutsevad käsitööringid, peetakse laste sünnipäevi  ja treenitakse  jõusaalis. Aga eelkõige on see aktiivsete noorte kohtumispaik. Ühtsele perele omaselt kogunetakse köögilaua taha ja räägitakse oma päeva rõõmudest ja muredest.

Ruumides hõljus magus iiriselõhn. Vabariigi aastapäeva eel valmistasid Siimusti noortekeskuse noorsootöötaja Laidi Grauen, Tess ja Anella Kass Arturi maiust. “Mõtlesime, et võiks pidulikul puhul midagi maitsvat teha,” ütles Laidi. Anella ja Tess on noorteka ammused külastajad. “Siin on hea olla ja kõik vajalik on olemas,” kinnitasid tüdrukud. Kohe ilmusid lauale noorte meistriteosed – näpunukud, punased pehmed südamed, küünlad, aardelaekad, külmkapimagnetid ja leidliku disainiga pinalid.

“Jaanuaris saime noortekeskuses ajaga laiutada ja meisterdasime,” selgitas Laidi. See huvi pole kadunud ka veebruaris, mil valmisid sõbrapäevakaardid, pildiraamid ja kaunid klaasimaalid. Noorte silmad lõid särama, kui meenutati  ühist tuhksuhkruhiirte voolimist.

Deymon-Brait naeris ja ohkas: “See oli ikka nii magus!” Tuhksuhkrust ja munavalgest hiired,  kellel lagritsast sabad ja šokolaadist silmad, olid isegi magusasõbrale tõeliseks väljakutseks. Laidi sõnul ei söönudki keegi hiirt ühekorraga ära. Mida kauem maiused seisid, seda maitsvamaks läksid, ja lõpuks olid kõik hiired pintsli pistetud. Meisterdamisringidega jätkatakse kindlasti ka märtsis.

Noorte unistused saavad teoks

Siimusti noortekeskus sai Eesti ANK kaudu Euroopa Sotsiaalfondi hankest toetust ühe huvitegevuse ja 19 ameti või tööelu tutvustamiseks. Lisaks on keskusel rahastus nelja noortealgatuse projekti elluviimiseks. Laidi kinnitas uhkusega, et kolm projekti on juba toimunud. Deymon-Brait Naudre kirjutas esimese taotluse noortealgatuse fondi ja viis sügisesel koolivaheajal ellu projekti “Siimusti ja Vaimastvere noorte kohtumine”.

Deymoni hinnangul läks esimene projekt igati korda ja täitis oma eesmärgi, kõigil oli tore. Noormees jagas ülesanded nelja meeskonnaliikme vahel. Ühekoos aga valmistati külalistele salatit ja maaliti kingituseks tasse. Meeleolukal kohtumisõhtul mängiti mängu “Minu sõber suudab”. Mängu võitis see, kes õige taktika valis ja oma sõpra hästi tundis. Koos  Aiki Alandiga lauldi karaoket.

Septembris tutvustas Rain Grauen noortele maalriametit. Koos poistega remonditi noortekeskuse saali ja täitus ka ammune unistus: saadi jõusaal. Paljud kohalikud elavad keskuse tegemistele kaasa ja toetavad seda.

Näiteks meisterdas Agnet Kuusik ettevõttest Mo-Puit tüdrukutele aeroobikapingi, Heino-Lembit Sepp laenutas tasuta tõstekangi ning kõhulihaste treenimise pingi. Ülejäänud vahendid on soetatud Euroopa Sotsiaalfondi toetustest. Praegu  kasutavad tüdrukud jõusaali esmaspäeviti ja kolmapäeviti, poisid teisipäeviti ja neljapäeviti. Eriti aktiivsed külastajad on noored emad, kes käivad oma pisikestega beebikoolis ja teevad vabal ajal üheskoos trenni. Laidi rääkis, et nii mõnigi noor on juba  beebina koos emaga noortekeskuses käima hakanud. 

Alates jaanuarist on noortekeskusel olemas saalihokiväravad, neid saavad noored tasuta laenata nii jäähoki kui maahoki mängimiseks. Kristo Neeroti eestvedamisel kirjutati noortealgatuste fondi taotlus “Saalihokiväravate soetamine”. “Tegemist oli varaaida põhimõttel üles ehitatud projektiga,” selgitas Laidi.

Ühel õhtul tuli Kristo keskusse, sest oli näinud noori jäähokit mängimas, väravad märgistatud lumekuulidega. Kristo arvas, et poistel võiksid õiged mänguväravad olla. Ta tuli oma ideega ja projekt sai kirja kolme tunniga. Järgmisel päeval saadi juba kinnitus ning ülejärgmisel päeval olid väravad kohal.

“Siimusti lapsed on juba sündinud, uisud jalas,” nentis Laidi. Noortele on NAF projekt hea võimalus, sest vastus tuleb kohe. “Esmaspäeval sündis idee ja juba neljapäeval peeti maha esimene võistlus,” meenutas Laidi. Deymon rääkis, et kui väravad alles kasutusele võeti, tahtis üks poiss mänguhoos väravast läbi uisutada. “Me kõik hüüdsime, et enam ei ole lumepalle,” naeris noormees.

Jõgeva vallavalitsuse abil saadi internetiühendus ja tekkis vajadus arvutitoa järele. Taas tulid noored remondiga appi ja seati sisse viie arvutiga ruum. Kõik arvutid ja seadmed on annetanud kogukonna inimesed. Vanad arvutid äratas uuesti ellu kohalik noor mees Gaimo Läänemäe.

Tammetõrud loomaaiale

Siimusti noored reageerisid Tallinna loomaaia üleskutsele koguda loomadele talviseks nosimiseks tammetõrusid. Vabatahtlik Triin Kuusik kirjutas noortealgatuste fondi taotluse “Loomaaiaasukatele rikkalik talvine laud”. Noored korjasid lähiümbrusest 60 kilo tõrusid, appi tulid ka Siimusti lasteaia tublid põnnid, kes kogusid 40 kilo.

Tõrude korjamine ja kuivatamine oli aeganõudev töö, ent kõige toredam oli nende vedamine Tallinna.

“See oli nii naljaks, istusime bussis, kastid meie vahel,” meenutas Deymon. Loomaaia sissepääsu juures ei jäänud neil muud üle, kui tõstsid tõrukasti Triinu lapse vankrile, muidu ei oleks jõudnud vedada. Annetuse eest tänati noori loomaaia postkaartidega.

Noorte projektide teostamiseks raha veel jagub. Plaanis on korrastada kevadel Kiigemetsa kooli jalgpalliväljak ja osta vutiväravatele uued võrgud.

Noored fännid

Mihkel ja Karl-Joel kibelesid rääkima TV3 dokumentaalfilmi “Kättemaksukontori väikesed fännid” võtetest. Seda filmi on võimalik  juba esmaspäeva õhtul telerist näha. Poisid jutustasid, kuidas nad veebruari alguses Jõgeva noortekeskusse läksid, kus pidid ärevalt ootama, seejärel salapärasesse ruumi sisenema ja küsimustele vastama.

Noortelt uuriti, mida nad võimaluse korral populaarses Eesti kriminaalsarjas muudaksid, mida nad on sarjast õppinud, millised tegelased neile meeldivad, ja kui saaks, siis millise osa nad ise lavastaksid.

Siimusti poiste südamed on eranditult röövinud Elina Pähklimäe kehastatud eradetektiiv Häidi Õigepaulus. Olenemata sellest igatsetakse taga Märt Avandi ja Ott Sepa tegelaskujusid – uurijaid Mangot ja Tuvi.

Noorsootöötajad noortele lähemale

Juunis on plaanis noorsootöötajatel koos Jõgeva valla ja linna noortega Emajõe-Suursoo kaitsealale pikale parvematkale sõita. Juulis toimuvad Jõgeva valla korraldamisel traditsioonilised Paide linna ja Jõgeva valla suvepäevad. Sel aastal on oodata laagrihuvilisi ka Põltsamaa ja Palamuse noorte seast.

Suvel alustatakse uue teemana mobiilse noorsootöö rakendamist Jõgeva vallas. “Mobiilne noorsootöö on vajalik, et jõuda piirkondadesse, kus noortekeskusi pole,” selgitas Laidi. Oluline on kaasata noori, kes pole varem osalenud.

i

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus