Setud väärtustavad Eesti Vabariigi münte

Pühapäeval pidas Kesk-Eesti väärikaim setu kultuuri ühendus Põltsamaa ja ühtlasi Jõgevamaa Setode Selts Kullakõsõ Põltsamaa kultuurikeskuses kaheksandat sünnipäeva. Koosviibimisel osalenud  Tallinna setude koori Sõsarõ dirigent ja Eesti Vabaõhumuuseumi varahoidja Elvi Nassar väljendas heameelt selle üle, et setude ühendused on tekkinud väga mitmetesse Eestimaa paikadesse. Ajaloolane ja kultuurihoidja  kiitis ka Põltsamaal tegutseva seltsi oskust oma ehete valmistamisel Eesti sente kasutada.

Elvi Nassari sõnul on setud oma rahvuslike ehete valmistamisel läbi aegade münte kasutanud. “Nüüd võib aga märgata, et Kullakõsõ, selle leelokoor ja teisedki setude kultuuriühendused 

“On põhjust rõõmu tunda selle üle, et setu seltse on tekkinud väga mitmetes Eestimaa paikades ja kuuldavasti luuakse selline kultuuriühendus lähiajal ka Viljandisse,” lisas Nassar. “Põltsamaa Setode Seltsi Kullakõsõ  liikmed on meie koorile Sõsarõ head sõbrad. Varsti on mõlematel kollektiividel põhjust ka juubelit pidada, sest  Sõsarõ saavad neljakümne- ja Kullakõsõ  kümneaastaseks,” ütles Nassar.

“Mulle meeldib väga ka Põltsamaa linn oma parkide, roosiaia, lossihoovi ja muuseumiga. Kui ma poleks tallinlane, koliksin kindlasti Põltsamaale elama.”

Sünnipäevapeo Põltsamaa kultuurikeskuses avas seltsi Kullakõsõ eestvedaja Maria Noormets. Seejärel esinesid ühenduse leelokoor ja noortekoor. Põlvamaalt tõid muusikalist külakosti Põlva Setode Seltsi liikmed eesotsas Maria Rahasepaga. “Kullakõstõ tähtpäevaks valmistasime ette spetsiaalse peokava,” lausus Rahasepp. Samuti olid peol esindatud Rapla Setode Seltsi liikmed.

“Minu juured on Setumaal, olen sündinud Värska vallas Selise külas. Üsna raske on vahet teha Põltsamaal või mõnes teises Eestimaa piirkonnas elavatel setudel, sest see rahvakild hoiab oma kultuuri tõeliselt hästi,” rääkis Lustivere kultuurimaja juhataja Vello Pelisaar, kes on ka ise seltsiga Kullakõsõ ühinenud.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus