Septembri alguse ilm oli sel aastal päris sügisese moega. Kohe kuu alguses esinesid paiguti maapinna lähedal nõrgad öökülmad. Väga jahedad olid ka ööd 8. ja 10. septembril, kui maa oli hallast valge ja osade taimede lehed said külmast kannatada. Jõgeva ilmajaamas ja mitmetes vaatluspunktides mõõdeti siis õhus ligi kraad külma. Mihklikuu esimese kümmepäevaku keskmine õhutemperatuur osutus tavapärasest 2…3 kraadi madalamaks. Jaheduse mõjul hakkasid puude lehed värvuma ja maastik muutus varakult sügiseselt värvikirevaks. Puude alt võis korjata sarapuupähkleid ja tammetõrusid.
Kuu teisel poolel hakkas ilm soojenema ja tänavuse septembri kõige soojemateks päevadeks osutusid kaks viimast päeva. Õhutemperatuuri maksimumideks mõõdeti maakonnas 21…22 kraadi, kusjuures öösel oli sooja üle 10 kraadi. Huvitav on tõdeda, et mihklikuu viimane kümmepäevak on olnud keskmise õhutemperatuuri järgi Jõgeva 1922. aastast algava vaatlusrea järgi veelgi soojem ainult kahel eelneval, s.o. 2005. ja 2006. aastal.
Taimed teist korda õitsemaVihma sadas septembris Jõgevamaa erinevates paikades erinevalt (41…99 mm). Vähem oli sademeid maakonna lõunaosas ja Peipsi rannikul, rohkem põhja- ja loodeosas. Pärnumaal ja Loode-Eestis sadas mihklikuul aga paiguti koguni 135…140 mm.
Jõgevamaal esinesid kõige tugevamad vihmad 2.-4. ja 18.-21. kuupäevani, kusjuures maksimaalseteks ööpäevasteks sademete hulkadeks mõõdeti 20…30 mm. Rohketest vihmadest tihenes pinnas ja muld püsis sadude järel põldudel liigniiskena pikka aega. Kuu alguse sajud takistasid taliviljakülvi, hilisemad vihmad koos liigniiskusega muutsid tärganud orased kollakaks. Septembri viimase nädala kuivade ja soojade ilmadega taliviljapõldude seisukord paranes. Mihklikuu rohked sajud panid seened metsa all kasvama ning sooja ja kuivapoolse suve järel hakkasid mitmed taimed teist korda õitsema.
Milline tuleb oktoober?
Milline on olnud viimase 85 aasta jooksul oktoobrikuu ilm Jõgeval? Oktoobris jätkub tavaliselt ilma jahenemine, sagenevad öökülmad. Õhutemperatuur langeb Jõgeval püsivalt alla 5 kraadi keskmiselt 20. oktoobril ja koos sellega lõpeb taimekasvuperiood. Haruldane ei ole oktoobrikuus lumelörtsi sadu ja kuu teisel poolel ajutise lumikatte moodustumine. Äärmustemperatuurideks on oktoobris mõõdetud 20,8 kraadi (02.10.1981) ja ?18.5 kraadi (26.10.1926). Oktoobri keskmine sademete summa on 65 mm, kusjuures sademete hulk on viimase 85 aasta jooksul kõikunud 8 millimeetrist 1951. aastal kuni 154 millimeetrini 1938. aastal.
LAINE KEPPART,
Jõgeva SAI agrometeoroloog-ekspert