Seltsil on olnud tegus aasta

Jõgevamaa diabeetikutele on juba kuusteist aastat toeks olnud Jõgevamaa Diabeetikute Selts. Selle juhatuse esimees Aavo Aru kinnitas, et 2016. aasta on seltsile tegus olnud. On korraldatud teabepäevi oma maakonna diabeetikutele, ent on osaletud ka teabepäevadel ja konverentsidel väljaspool maakonda.


Aasta sündmuste jada algas 23. märtsil Jõgeval toimunud teabepäevaga, millega koos peeti ära ka seltsi aruande- ja valimiskoosolek. Selleks ajaks üllitas seltsi juhatus ka infovoldiku, milles ära toodud aasta jooksul ees seisvad sündmused.

“Selline voldik on kahtpidi kasulik,” kinnitas Aavo Aru. “Ühest küljest saavad seltsi liikmed tänu sellele kätte vajaliku info, teisest küljest paneb juhatus end justkui sundseisu: üritust, mis voldikus juba välja reklaamitud, ei saa enam kuidagi ära jätta ega edasi lükata. Ja nii saabki kõik lubatu tehtud.”

Jõgeval korraldati diabeetikute teabepäev lisaks märtsile ka mais, septembris ja novembris. Novembri teabepäev sai teoks alles eile. Selle külalisteks olid Jõgeva haigla füsioterapeut Sille Krillo ja õendusjuht Laine Ottenson. Esimene kõneles füsioteraapiast seoses diabeediga ning teine õigest toitumisest.

Ideede laegas

Teabepäevi korraldatakse aga ka väljaspool maakonnakeskust. Aprillis toimus näiteks sarnane kokkusaamine Põltsamaal ja oktoobris Mustvees.

“Nii Põltsamaal kui ka Mustvees korraldasime ühise teabepäeva diabeetikutele ja vaegkuuljatele ning need kukkusid välja päris asjalikud,” tõdes Aavo Aru.

Teabepäevadel ei käsitleta üksnes neid teemasid, mis otseselt diabeediga seonduvad, vaid ka üldisemaid. Näiteks on kõneldud sotsiaalteenustest laiemalt, Euroopa Liidu sotsiaalpoliitikast, tuleohutusest jne.

“Oleme viimasel ajal aasta lõpuüritusel teinud ka väikese küsitluse, et teada saada, kuidas inimesed meie teabepäevadega rahul on olnud ja millised teemad nende meelest veel käsitlemist vajaksid. Tänu küsitlusele koguneb meile justkui ideede laegas, mida järgmise aasta üritusi planeerides kasutada saame.

Teadmisi kogumas

Jõgevamaa diabeetikud on teinud ka väljasõite oma maakonna piiri taha. Veebruaris osaleti näiteks Tallinnas toimunud Eesti Diabeediliidu tervisekonverentsil, mais aga Viljandis toimunud diabeedikonverentsil ja Sakus toimunud diabeediseminaril.

“Saku seminaril arutasime, kuidas diabeediseltsid saavad kaasa aidata sellele, et diabeetikutel oleks vähem tüsistusi ja et nad suudaksid haigust paremini kontrolli all hoida,” sõnas Aavo Aru. “Seltside põhiülesanne ongi teha selgitustööd seltsi liikmete ja seltsi mittekuuluvate diabeetikute hulgas.”

Pärast Saku seminari viidi diabeetikud Saku õlletehasesse ekskursioonile. Seegi oli tore kogemus, ehkki otseselt mitte seotud diabeedi vastu võitlemisega.

“Saku diabeetikute ühendusega on meil välja kujunenud asjalik koostöö, nagu veel mitme mujal Eestis tegutseva diabeetikute organisatsiooniga. Tuleval aastal on meie kord Saku diabeetikuid võõrustada,” ütles Aavo Aru.

  1. novembril sõidab Jõgevamaa Diabeetikute Seltsi esindus Tallinna, et seal koos teiste diabeetikute organisatsioonidega ülemaailmset diabeedipäeva tähistada.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus