Seitse soovitust, kuidas veeta muretud jõulupühad

Rahaasjade Teabekeskuse mullune jõulu-uuring näitas, et kolmandikule eestimaalastest on jõuluaeg pere-eelarvele koormav ning pered peavad nuputama, kuidas detsembris toime tulla.

Enamasti jääb planeeritav kingituste eelarve 51-100 euro vahele ning rohkem kui pooled elanikest katavad kingituste ja muud pühadega seotud kulutused jooksvalt pere-eelarvest. Selleks, et ennetada auku rahakotis, annab Rahaasjade Teabekeskus seitse soovitust, kuidas veeta muretud jõulupühad.

Koostage kingituste nimekiri ja eelarve

Tehke kingituste ja kingisaajate nimekiri lähtuvalt eelarvest. Pange esmalt paika summa, mida plaanite kulutada ja seejärel inimesed, kellele soovid kinki teha. Selline lähenemine aitab võidelda kiusatusega kulutada plaanitust enam ja vältida ostukorvis kingitusi, mida keegi ei vaja. Kõige olulisem on mitte teha kinke kohusetundest, vaid inimestele, kes on tõesti elus olulised. Kui kingisaajate ring on siiski laiem, tasub teha omavahel kokkuleppeid (nt loosipakke). Kingituste nimekirja kandke kaasas, näiteks rahakoti vahel või telefonis, siis on sellest ka reaalselt kasu.

Kasutage pühadeostude eest tasumiseks ühte pangakaarti

Kasutage maksmisel ainult ühte pangakaarti. Nii on kergem oma kuludel silma peal hoida. Kui on mitu krediitkaarti, siis kasutage seda, millel on soodsam intress. Kui maksate krediitkaardiga, tasub jälgida krediidilimiidi kasutamist. Oluline on, et tulevased tagasimaksed oleksid jõukohased ja ei tekitaks rahamuresid.

Plaanige jõululaua menüü

Sihitult ostukorviga riiulite vahel käies ostate tõenäoliselt oluliselt enam toitu, kui vajate ja kulutate rohkem. Hinnake realistlikult vajalikke toidukoguseid, tehke nimekiri ja võtke arvesse ka koduseid varusid.

Ostke kingitused e-poest

Internetis pole järjekordi ja trügimist, kuid arvestama peab paki saatmise tähtaegadega. Internetist on mugav valida näiteks raamatuid, parfüüme ja kinkekaarte. Ostes jõulukingid e-poest, maandate ka riske, sest kui lähedasele inimesele mingil põhjusel kingitus ei peaks sobima, on võimalik see 14 päeva jooksul tagastada.

Tehke ise kinkekaarte

Asjade asemel kinkige lähedastele hoopis oma aega ja oskusi. Näiteks viige sõber uuel aastal kinno, andke noorele perele pisiperet hoides vaba õhtu või tehke remonditöid.

Valmistage kingitus ise või tehke heategu

Kõige meeldejäävam kingitus on enda kätega valmistatud asi või hoopis südamest tulnud heategu, mille teete teise inimese eest. Isetehtud kingituse valmistamiseks ammutage inspiratsiooni internetist. Kingisaajale südamelähedase heateo leiad Ma Armastan Aidata veebilehelt https://www.armastanaidata.ee/.

Võtke hetk oma perega koosolemiseks

Suures jõulutuhinas on kerge unustada, et jõulud peaksid olema aeg, mil veeta kvaliteetaega oma lähedastega. Selle asemel, et koguda tarbetuid asju ja võlakoormat, tuleks keskenduda mälestuste kogumisele.

KATI VOOMETS, Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse juht

blog comments powered by Disqus