Seitse päeva seitsmendas laagris

 Tänavusuvine seitsmes maalilaager toimus Valgamaal Lüllemäel. Kestis see, nagu ikka, seitse päeva. Esimesel paaril päeval tuli 25 õpilasel ja nende juhendajatel paraku läbi ajada ilma suurte joonistuspaberiteta: need ununesid nimelt kaasa pakkimata. Aga ega sellest suuremat häda tõusnudki: visandeid sai teha ka kohalikus poes saada olevatele A4 formaadis paberitele, kaasa võetud akrüülvärvidega aga täis maalida papptahvlid, mis tegelikult joonistusalusteks olid mõeldud.

 ?Paberi puudumine lihtsustas ka avatud ruumi meetodil koosoleku läbiviimist: muidu olnuks mul üsna raske põhjendada, miks me ilusa ilmaga toas istuma ja koosolekut pidama peame,? ütles kunstikooli juhataja Ethel Hakkaja muiates.

Üllatuskülaline Ene Ergma

Umbes kolmandal päeval jõudis Räpina paberivabrikust tellitud paber postiga kohale ja võimaldas laagriprogrammi traditsioonilisel viisil jätkata. Kui riigikogu esimehe saabumise auks käivitatud kehamaalingute õpituba välja arvata. Lüllemäel oli nimelt au olla esitatud Valgamaa poolt Aasta Küla tiitli nominendiks ning vastava konkursi komisjon, millesse kuulus ka Ene Ergma, külastas Lüllemäed just Põltsamaa kunstiõppurite sealviibimise ajal. Selles, et Aasta Küla tiitel lõpuks Viljandimaa Kuhjavere külale läks, polnud kunstikooli õpilased küll süüdi: nemad tegid Lüllemäe auks ja uhkuseks kõik, mis võimalik. No vähemasti neil endil oli väga lõbus ja Ene Ergmal arvatavasti ka.

 Üldiselt on maalilaagri eesmärk muidugi vabas looduses natuurist maalimise õppimine ning eri paikade vaatamisväärsustega tutvumine. Seda jõuti seal samuti piisavalt teha ? vaatamata sellele, et kõigil laagrilistel tuli kordamööda ka köögitoimkonnas olla ja peakokk Marje Soodla juhendamisel süüa teha. Performance?eid tehti ka ? intrigeerival teemal ?Miks Lõuna-Eesti??.

Polnudki tüng

Elasid maalilaagrilised Lüllemäe kultuurimajas. Põhjalikumalt pesemiseks tuli minna aga paarsada meetrit eemale mingi lagunenud kasvuhoone taha, kus ? üllatus-üllatus! ? asusid täitsa korralik euroremonditud du?iruum ja saun.

?Ega lapsed algul minuga sinna kaasa tulla ei tahtnud: arvasid, et mul on plaanis neile mingi tüng teha,? naeris Ethel Hakkaja.

Viimasel päeval pandi laagris valminud tööd kultuurimaja juurde üles, et külarahvas ka näeks, mida noored seal nädal otsa askeldanud on. Kui tagasi Põltsamaale jõuti, pandi laagripiltidest kooli ruumidesse välja näitus. Kui seda maha pole võetud, siis on see seal veel praegugi.

Vahepeal on aga märkamatult alanud uus kooliaasta ja seda ka Põltsamaa kunstikoolis. Sinna võeti tänavu õppima jälle uus kursus. Praegu pole, muuseas, veel hilja sellega liituda. Mõningaid vabu kohti veel on!

Kui Pipi Pikksukk läks kooli selleks, et saada ka koolivaheaega pidada, siis kunstikooli tasub minna kasvõi juba maalilaagri pärast. Järgmisel aastal toimub see arvatavasti Hiiumaal. Kooli peal on igatahes kostnud juba üsna jõulisi hääli, mis üle mere sõitmist nõuavad.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus