Seiklejad Pedja jõel

Pedja jõel on Jõgeva linna sünni- ja nimesaamisloos teatavasti üsna oluline roll. Tänavuste Jõgeva linna päevade kavas oli jõel täita suurem roll kui tavaliselt: Mustvee maantee silla juures toimus ülemöödunud laupäeva õhtul mäng „Pedja jõe seiklus“.

Jõe ääres ja tükati ka jõel kulgenud seiklusrajal tuli neljaliikmelistel võistkondadel proovile panna erinevat laadi oskusi ja võimeid. Kõigepealt tuli õllekastide abil ületada kujuteldav soo, seejärel haakida nelja nööri abil juhitava konksu otsa „miin“ ning tõsta see ämbrisse, sõita neljainimesesuuskadel jõe äärde, teha kummiparvega tiir jõel, tabada värvikuulidega kaheksat õllepurki, ehitada õllekastidest torn, mis inimest kannab, ning sõidutada üks võistkonnaliige „köisraudteed“ pidi puu otsa. Puuokstesse kinnitatud kellukese helin oligi kohtunikele märgiks, et on aeg stopper kinni vajutada.

Kiiremad võistkonnad suutsid raja läbida vähema kui viie minutiga, aeglasemad kulutasid selleks rohkem kui seitse minutit. Ent aeg üksi polnud määrav: arvesse läksid ka laskmistäpsus ja see, kas võistkond suutis raja vigadeta läbida. Karistuspunkte oli võimalik näiteks saada selle eest, kui keegi „soo“ ületamisel jalaga maad puutus. „Soo“ ületamisel kasutatud originaalne stiil oligi ilmselt see, mis tõi viieteistkümne võistkonna seast võidu seltsingule Reede. Tõsi, igaühele poleks see suurt hüppevõimet nõudev stiil jõukohane olnud.

„Üheteistkümnendana startides oli meil hea võimalus teiste vigadest õppida,” ütles Reede võistkonnas kaasa teinud Raivo Meitus. „Ja me olime algusest peale võidule orienteeritud ka.”

Teise koha sai võistkond „Carpe diem“ ja kolmanda koha linnavalitsuse võistkond „71“: Jõgeva linna päevadega tähistati seekord teatavasti Jõgeva linnaks saamise 71. aastapäeva.

Stiilne nelik

Parima naiskonna eriauhinna pälvis Pedja Jõe Merelaevastiku Vabatahtlik Naisrühm, kes niisama hästi oleks võinud saada ka stiilseima võistkonna preemia: värvikate parukate, valgete kitlite ja lõbusa atribuutikaga jäid nad kohe kõigile meelde ning viitsisid pärast oma etteastet veel teisigi häälekalt ergutada.

„Sellisel uudsel ja vahval üritusel mitteosalemine poleks meie puhul kõne allagi tulnud!“ ütles vabatahtliku naisrühma liige Reine Koppel. „Ega meil rajal kõik kõige paremini ei läinud, sest instruktorite poolt enne mängu algust räägitu kippus võistlustuhinas ununema, aga ega me „mõisa peale“ mängima tulnudki.”

Ainsa perevõistkonnana teenis eriauhinna Avinurmest pärit Ma Ei Tea.

„Tulime Jõgevale minu õele külla ja kui kuulsime, et siin selline mäng tuleb, otsustasime osaleda,” ütles pereema Imbi Suurväli.

Kõik küsitletud olid veendunud, et kui midagi sellist veel korraldatakse, siis on nad igal juhul jälle platsis. Pedja jõe merelaevastiku vabatahtlikud arvasid siiski, et võistluspinge oleks suurem, kui saaks rajal kellegagi reaalselt võistelda, st kui võistkonnad lastaks rajale kasvõi kahekaupagi. Siis ei veniks võistlus ka nii pikaks ega kipuks publik laiali pudenema.

Mängu peakorraldaja Kalev Pärtelpoeg möönis, et kahe rajaga olnuks võistlus põnevam, ent paraku oleks see eeldanud ka tunduvalt suuremat eelarvet. Selle kokkusaamiseks polnud aga piisavalt aega, sest idee selline mäng korraldada tuli vaid kuu aega enne linna päevi.

„Kui tuleva-aastast mängu aegsasti ette valmistama hakata, siis annab asju kindlasti paremini korraldada,” ütles Kalev Pärtelpoeg, kellele mängu korraldamisel olid abiks OÜ Seiklus ja OÜ Gladius Baltic. Gladius tõi kohale parve ja päästevarustuse, Seikluse poolt olid muud võistlusvahendid ja instruktorid.

Auhinnaks teine seiklus

Kõige üllatavam oli Kalev Pärtelpoja jaoks see, et firmadesse-asutustesse laiali saadetud info peale nii palju võistkondi kohale tuli. Mõnedele tuli lõpuks äragi öelda, vastasel korral oleks mäng üle mõistuse pikaks veninud. Et asi oli uudne ja ilm ilus, tuli ka publikut mängu alguseks Mustvee maantee sillale ja selle ümbrusse arvukalt kohale. Tõsi, mängu lõpuni jäid neist paigale vaid vähesed.

„Ehkki mängualale me pealtvaatajaid nende endi turvalisuse pärast lubada ei saanud — nad oleksid võistluspaigast võistluspaika tormavatele mängijatele ette võinud jääda — ei oleks tohtinud vaadatavus probleemiks olla: sillalt ja teelt oli kõik platsil toimuv hästi näha. Tõsi, mõnel hetkel tuli samm siia-sinnapoole astuda,” ütles Kalev Pärtelpoeg.

Nii tema kui ka linnavalitsuse kultuuritöö peaspetsialist Maie Puusepp olid seda meelt, et esimese korra kohta õnnestus mäng hästi ja tuleval aastal proovitakse uuesti.

Tänavust seiklusmängu toetasid linnavalitsus ja OÜ Keremeister. Auhindu panid välja OÜ Gladius Baltic, OÜ Multi Maksi, Ellissoni Veskitalu OÜ, Gamer Kaubanduse OÜ, ilusalong Duaal, OÜ Alari Äri, Rakvere linnus, ning Jõgeva Selver ja Maxima. Võitjaks tulnud Reede esindus saab tänu võidetud Gladiuse kinkekaardile veel ühe seikluse osaliseks: oma raha juurde pannes võtavad nad kolme perega ette parvematka.

RIINA MÄGI

 

blog comments powered by Disqus