Segakoor “Sõbrahing” viieteistkümne aastane

Möödunud laupäeval Sadala rahvamajas peetud Torma valla segakoori “Sõbrahing” viieteistkümnenda sünnipäeva kontserdil esinesid nii ümmarguse tähtpäevani jõudnud kultuurikollektiiv kui ka laulukoorid ja tantsurühmad teistest paikadest. Pidulikul sündmusel  tõsteti esile “Sõbrahinge” järjepidevat osalemist maakondlikel ja üleriigilistel laulupidudel ning samuti kontsertreise välisriikidesse.

1999. aastal loodud Torma valla segakoori “Sõbrahing” tuli kõige rohkem naisi ja mehi laulma Sadala kandist. Kaasalööjaid oli ka teistest Torma valla paikadest. Mõte koor luua tekkis Torma Maanaiste Seltsis. Mõtlesime, et ainult naiste seltskond jääb igavaks ja nii otsustasime kutsuda laulma ka mehi. Algul tuli vaid Andres Kukk. Peagi ühinesid aga kooriga mitmed  noormehed Sadala põhikoolist,” rääkis esimese koosseisu laulja Vilja-Mari Luhalaid, kes koori kuulumise ajal ka selle kroonikat kirjutas.

“Kroonikaraamatu kinkis koorile asutamise puhul Sadala Külade Selts. Seal said väärikalt kajastatud meie esimene esinemine üldlaulupeol 2004. aastal ja kontsertreis Torma valla Soome sõpruspiirkonda Oravaisi. Elan segakoori tegemistele kaasa ka praegu ning tunnen rõõmu märgatavast arenemisest,” ütles Luhalaid.

Nimi konkursi abil

“Kümnendaks sünnipäevaks korraldasime koorile nime leidmiseks konkursi. Ideid pakkusid kõik lauljad ja nii kogunes kakskümmend ideed. Parimaks tunnistati toonase laulja Astrid Pauluse pakutud “Sõbrahing”,” ütles muusikapedagoog Mare Talve, kes juhatab koori selle asutamisest saati.

Kooris on praegu 27 lauljat. Nii praeguste kui ka endiste lauljate nimesid ning koori tuleku ja sealt lahkumise aastaid sai lugeda Sadala rahvamajja üles seatud väljapanekult.    

“Laulan meie valla segakooris teist aastat. Tänavu pidime üldlaulupeoks üsna keerulisi laule õppima. Püüdsime ja pingutasime ning saime tänu sellele loa esineda suurel peol,” rääkis Evi Maanre. Tema sõnul on “Sõbrahinge” lauljate kõige iseloomulikumaks jooneks ühtehoidmine.

Korraga kahes kooris

Triin Pärsim osales sünnipäevakontserdil nii “Sõbrahinge” laulja kui ka Torma vallavanemana. Omavalitsusjuhina märkis ta, et on põhjust uhkust tunda selle üle, et koduvallas on mitu võimekat ja edukat kultuurikollektiivi.

Lauludega tervitasid sünnipäevalast Jõgeva kammerkoor Margus Kase, Torma kammerkoor Merle Nisu, Maarja-Magdaleena segakoor Liia Koortsi juhatamisel ja segakoori “Serviti” esindus Saare vallast eesotsas kohaliku elu edendaja Rita Kivisaarega. “Sille Kirjutaja, Terje Tähtjärv, Meeri Koger ja Andres Kukk laulavad nii Torma kammerkooris kui ka segakooris,” ütles koorijuht Merle Nisu.

“Koos kooriga “Sõbrahing” oleme esinenud nii üleriigilistel kui ka maakondlikel laulupidudel, samuti külasündmustel. Võib öelda, et see koor on tõelise sõbra nägu,” ütles Maarja-Magdaleena segakoori dirigent Liia Koorts, kes tunneb Torma valla segakoori juhti Mare Talvet kõrgkooliõpingute ajast. Kontserdil kõlasid ka ühislaulud päevakangelastelt ja külla tulnud kooridelt.

Laiuse-Sadala segarühm Virve Museri ja Valve Raide juhendamisel tõi külakostiks oma etteasted, õnnitlemas oli ka Kaitseliidu Jõgeva maleva ja Torma valla ühendatud puhkpilliorkestri delegatsioon.

Muusikalise kingituse tegi koorile ka Sadala Külade Selts. Selleks oli rahvusooperi Estonia operetiartistide Margit Saulepi ja Urmas Põldma kontsert.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus