Segaduses noorloomad põhjustavad kevaditi liiklusõnnetusi

Kevadisel ajal, kui noored metsloomad oma territooriumi piire avastavad, satuvad paljud neist ootamatult nii maanteedele kui ka asulatesse ja põhjustavad seepärast ka üsna palju liiklusõnnetusi. Nii linnas kui ka maanteedel tasuks seega  tavapärasest tähelepanelikum olla.

Päästeameti kinnitusel on viimastel päevadel Tallinnas pea iga päev teatatud mitmest linna sattunud kitsest või põdrast. Metsloomadega seotud liiklusõnnetusi toimub kõige rohkem sügisel jahihooajal ning suve hakul. Selle aasta esimese nelja kuuga on Seesam hüvitanud loomadega seotud juhtumeid juba 92 korral, kokku 140 000 euro eest.

Looma tee ääres nähes tuleb kindlasti auto kiirust vähendada ning püüda looma mitte ehmatada. Õnneks on valge aeg ning autojuhtidel on lihtsam looma tee ääres märgata. Seega tuleks kohe kiirust vähendada ning mitte signaali andes teda ettearvamatult käituma panna.

2015. aastal hüvitas Seesam kokku 275 loomade ja lindudega seotud liiklusõnnetuse kahju. Hüvitisi maksti kokku 590 000 euro eest. Loomaga kokkupõrkel on autole tekkivad kahjud päris suured. Keskmine remondikulu oli möödunud aastal  1850 eurot ning üheksal juhul olid kahjud sellised, et tuli  hüvitada sõiduki turuhind ehk lihtsamalt öeldes auto maha kanda.

Mets- või kariloomaga kokkupõrke korral hüvitab Seesam kahju täielikult, ilma omavastutust rakendamata, mis aga on endaga kaasa toonud ka mõned eriskummalised juhtumid. Meenub juhtum, kui looma poolt kahjustatud auto tiival olid hambajäljed. Ilmselt oli selle põhjustanud koer, kes soovis kätte saada auto katusel istunud kassi. Kuna aga auto omanik soovis kindlustuselt hüvitist saada ilma omavastutust tasumata, siis väitis ta, et tema auto esitiivaga olid Lasnamäel kokku põrganud kähriku hambad. Selline väide aga kindlustuse silmis paika ei pidanud.

LY JÕHVIK, Seesami kahjukäsitluse osakonna juhataja

blog comments powered by Disqus