Segadus vastlapäevaga

Toimetusse helistas esmaspäeval pahuravõitu ja paraku pealiskaudne ajalehtede-ajakirjade lugeja, kes süüdistas nii Vooremaa tegijaid kui ka meie maakonna spordisündmuste korraldajaid suures patus: me olla ära rikkunud kalendri ja vastlapäeva valesti paika pannud.

Nii tähtsat ülesannet nagu rahvakalendri liikuvate tähtpäevade paikapanemine Vooremaale muidugi ei usaldata, samuti ei ole mingit pattu hingel maakonna spordiaktivistidel.

Segadus tekkis aga tänu ühe terase kalendrijälgija kirjale ja selle vastusele, mis trükiti ära 31. jaanuari Maalehe lisas “Targu talita”.

Nimelt küsib seal Marje Tartumaalt, miks on vastlapäev, mis tema teada noore kuu teisipäeval, sel aastal juba 5. veebruaril, kui kuu alles loomata.

Talle vastab samas väljaandes Tartu  Observatooriumi teadur  Alar Puss ja ütleb lühidalt järgmist.

Päev pärast vastlapäeva algab kirikukalendri järgi 40-päevane paastuaeg, mis kestab ülestõusmispühadeni. 40 päevale lisandub veel 7 pühapäeva, seega loetakse vastlapäeva 47 päeva ülestõusmispühadest tagasi.

Vastlapäeva seos kuufaasiga ei ole täheteadlase sõnul tegelikult oluline, sest ülestõusmispühad on alati kevadisele pööripäevale järgneval esimesel täiskuu pühapäeval. Kevad algab tänavu 20. märtsil ja ülestõusmispüha on seega 23. märtsil.

Nüüd võib igaüks juba ise arvutada.

Soovime nii esmaspäevasele telefonitsi nurisejale kui kõigile ajakirjandusesõpradele lugedes rohkem süvenemisvõimet, eriti positiivsetesse uudistesse! Rõõmsat vastlapäeva!

VOOREMAA

blog comments powered by Disqus