“See Aeg” linnaraamatukogus

Soome Instituudi vahendusel Soome Vabariigi 88. aastapäevaks Jõgevale jõudnud ekspositsioon koosneb abstraktsetest digitaaltõmmistest, mis käsitlevad aega eri vaatenurkadest.

“Need ei ole seotud maailma või ühiskonna sündmustega, vaid minu erinevate ajakogemustega,” on näituse saatesõnas öelnud autor ise. “Aeg võib olla silmapilku mahtuv, ootav, pinevil, tüdinud, pettunud, seisatunud, hea või halb, lühike või pikk.”

Aega on Joensuust pärit, maali õppinud ja praegu graafilise disaini õppejõuna töötava 37-aastase Juha Leppäneni arvates kõige lihtsam kujutada filmi või muusika väljendusvahendeid kasutades, foto ja maal annavad edasi vaid üht hetke ning see loob aja kujutamisel uusi väljakutseid. Leppänen on need julgelt vastu võtnud ning adekvaatseid kujundeid leidnud.

Arvuti abil kunsti tehes on kunstnik hakanud aga üha sügavamalt juurdlema selle üle, mis on üldse kunst.

“Maalides ma selle üle eriti pole mõelnud, arvuti taga aga küll, sest arvutiga on liiga lihtne esteetiliselt ilusaid ja huvitavaid pilte teha,” arutleb Leppänen.

Teine küsimus on, kas tema digitaaltõmmiseid tuleks käsitleda kui fotograafi või kui maalikunstniku loomingut.

“Fotograafi pilt sünnib vähema kui sekundiga ning tema professionaalsus väljendub teema valikus, hetke tabamises ja pildistamistehnikas, maalikunstnik aga võib ühe pildi kallal töötada aasta või paar ning tema professionaalsus ilmneb eri materjalide kasutamises, tehnikas, kompositsioonis, värvikasutuses jne,” ütleb Leppänen. “Mulle endale tundub, et lõpptulemus meenutab siiski rohkem maalikunstniku tööd. Kompositsioon, dünaamika, värvide vastastikune mõju, väikesed nüansid ja meeleolu muutusid pilte tehes kõige olulisemateks. Tulemust on tugevast mõjutanud ka mõned filmid ja muusika.”

Juha Leppäneni ajateemalisi pilte saab Jõgeva linnaraamatukogus näha veel vähemasti järgmise nädala jooksul, aga võib-olla veidi kauemgi ? sõltuvalt sellest, millal jõuab kohale järgmine samasse ruumi üles pandav näitus.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus