Sea aastal sündinud on prefektsionistid

Mitmed sea aastal sündinud inimesed tunnevad rõõmu, et nad just sea-perioodil ilmale tulid. Nimelt rõhutavad horoskoobid „sigade” visadust, korrektsust ja väärikust. Märkimisväärne osa sea aastal sündinud mehi ja naisi laseb hea meelega hea maitsta ka sealihal.


„Siga on üks vägev loom,” alustas juttu omaaegne jäähokikuulsus Vello Mõtte (1935). „Ma usun, et sea aastal sündinud inimesed on enda toimingute suhtes järjepidevad,” rääkis Mõtte. Kui küsida, kas sellisel visadusel püsib ka hokimäng ja sport tervikuna, muutub Mõtte veidi murelikuks. „Minu noorusajal tahtsid kõik poisid uisutamas käia. Kellel veidi paremini läks, nendest said hokimängijad. Nüüd mängivad hokit enamasti keskealised mehed, noortest väga vähesed.”

Oluline seakasvatuse püsimajäämine

Vello Mõtte lubas vaatama minna jääst sea kuju, mis Jõgeva kesklinna püsti pandi.

„Ise ma sigu pidanud pole, küll aga minu vanemad ja vanavanemad,” ütleb põline spordimees ja lisab, et eriti maitseb talle küpsetatud ja praetud seapeast tehtud praad.

Mustvee valla põllumajandusettevõtja ja Mustvee vallavolikogu liige Aivar Anijago (1959) märgib, et horoskoopidesse tal aega uskuda pole. Sealiha nimetab ta väga maitsvaks toiduks. Anijago on kunagi ka ise sigu kasvatanud. „Väiksemates maamajapidamistes sigu peaaegu enam ei peeta. Mis sigade (mõeldud loomi ‒ toim.) iseloomu muutub, siis eks nende hulgas ole igasuguseid indiviide nagu ka inimeste seas.”

„Põllumajanduse ja maaelu vaatevinklist on kõige tähtsam see, et eestimaine seakasvatus ikka püsima jääks. Selleks peab olema ostma ja sööma ikka eestimaist sealiha,” toonitas Aivar Anijago.

Mustvee kultuurikeskuse juhataja Laidi Zalekešina (1971) ütles, et midagi olulist sea aastal sündinud inimeste kohta pole ta märganud, kuid eks nad ole toredad inimesed.

„Horoskoope ikka loen ja usun siis, kui nad head ennustavad. Kuna alanud aastal tegin tööalasekannapöörde, siis lugesin huviga horoskoopidest just seda valdkonda. Edda Paukson ennustas sea aastaks Kaladele nii: aasta on täis muudatusi ja võimalusi, sest õnneplaneet Jupiter liigub teie töösektoris Amburis. Põnev ju,” ütles Zalekešina.

„Kui veel sigadest rääkida, siis vanaema pidas sigu ja verivorsti teen jõuluks ikka ise. Siis on veri ja seasoolikad hinnas. Ja metssigade hävitamisest oli mul ääretult kahju, igavesti vahvad tegelased,” lisas ta.

Horoskoope ei usuta

Mitmekülgne spordimees Raul Kivi (1983) teatas, et loeb horoskoope, kuid sada protsenti tõsiselt neid ei võta. „Ka tänavu pole mul sel teemal suuremat huvi. Elan lihtsalt teadmisega, et tänavu on sea aasta ja mina olen sea aastal sündinud. Kas mul just sea aasta inimesele tüüpiline iseloom on, seda oskavad ehk paremini öelda kõrvaltvaatajad.”

Raul Kivil on hästi meeles lapsepõlv, kus vanaisa ja vanaema juures sigu peeti. „Veendusin siis, et siga on tegelikult väga puhas loom. Mõnda põrsast olen ka sülle võtnud. Eks lapsele meeldivad ikka loomad. Mis hoiupõrasse puutub, siis sinna koguvad raha minu lapsed. Ise hoian raha ikka pangas.”

Veel arvas Kivi, et üks õige mees peab liha sööma, olgu see siis veis või siga. „Mulle meeldivad sealiharoad igas variandis. Sageli on need aukohal ka saalihokimängijate pidulikel koosviibimistel. Eriti hea on liha marinaadis.”

Tartu Kutsehariduskeskuses iluteenindust õppiv Tapiku neiu Kristin Kasar (1995) rääkis, et horoskoope ei võta ta väga tõsiselt. „Kui teada sain et tänavu on kollase maa sea aasta, siis natuke olen sel teemal lugenud ikka, et mida aasta mulle tuua võib. Hiljuti jäin lugema üht artiklit, mis kirjeldab mitte ainult iseloomu, vaid peaaegu kõike sea aastal sündinud inimeste kohta. Pidin tõdema, et kirjutis vastab täiesti tõele. Kunagi mõtlesin, et sea aastal sündinuid peetakse räpakaks ja lohakaks, kuid see on täiesti vastupidine. Seda tõestab ka idamaa horoskoop. Sead on prefektsionistid ning saavad endale vahel raske, kuid kindla sihi. Nad pole kõige suhtes usaldavad, pigem ettevaatlikud uute inimestega suhtlemisel.”

Kristin Kasar meenutas, et kui ta maal elas, peeti tema kodus paari põrsast. „Ise ma seda väga ei mäleta. Olin siis väga väike.”

Sealiha Kristinile üldiselt süüa ei meeldi kui on teisi võimalusi, kuid väga hea retsepti järgi sealihast tehtud roast ta ära ei ütle.

Üleeile saabus Idamaade kalendri järgi sea-aasta. Sel puhul avati Jõgeval skulptor Mari Hiiemäe loodud jääst seaskulptuur.

Esinesid JJ-Street tantsijad ning tuletantsija Krista Palm. Pakuti ingverijooki, sooja teed ning õnneküpsiseid. Alari Äri OÜ korraldas ilutulestiku.

Ideele, et ka Jõgeva saaks endale veebruaris Idamaade looma-aastat tähistava jääskulptuuri tuli Jõgeva valla kultuuritöö peaspetsialist Ilona Piirimägi.

 

Sea aastal sündinud Jõgevamaa tuntud inimesi:

1935

Eenok Haamer, vaimulik EELK Mustvee koguduse õpetaja

Vello Kaselo, kauaaegne Adavere põllumajandusjuht

1947

Ülo Kuusk, sangpommitõstja, kaheksakordne veteranide maailmameister, sporditegelane

Mati Kepp, poliitik, riigi-ja omavalitsustegelane, Jõgeva abivallavanem

1959

Heli Raevald, Jõgeva sotsiaalkeskus Elukaar juhataja, omavalitsustegelane, naisliikumise edendaja

Väino Ling, Vaimastvere kooli direktor 

Elo Lutsepp, Vabaõhumuuseumi Maa-arhitektuuri Keskuse juhataja

Väino Valdmann, fotograaf, filmilooja

Imbi Paju, ajakirjanik, kirjanik , filmilooja, Võtikvere raamatuküla eestvedaja. 

1971

Diana Lall, Jõgeval asuva kohvik Ateljee perenaine

1983

Mihkel Kukk, odaviskaja

Keiti Vilms, kalamburist, digikirjanik, sõnasäutsu toimetaja Vikerraadios.

 Allikas Vikipeedia ja Äriregister

 

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus