Scarlett tõi tublisti lumelisa

Esmaspäevahommikune koosolek jäi Vooremaa toimetuses ära, sest osa ajakirjanikke jõudis tööle tavalisest tund-poolteist hiljem, põhjuseks täis tuisanud teed.

Pühade ajal üle Eesti liikunud tsüklon Scarlett tõi mitmele poole rohkelt sademeid, mis suurendas lumikatte paksust. Kui Jõgeval mõõdeti 23. detsembril lume paksuseks 37 sentimeetrit, siis pärast jõulupühi oli lund juba 43 sentimeetrit.

Tiirikojal oli lume paksus pühapäeval rekordilised 53 sentimeetrit, eelmine rekord 43 sentimeetrit pärineb 1981. aasta 31. detsembrist. 

Lumeuputus on igal pool

Õnneks meie maakonnas tõsisemaid liiklusõnnetusi ei juhtunud ja tõsisemaid lumme kinnijäämisigi oli vaid üks, kus päästjad ka kohal käisid ja abi osutasid. Ka tuul tegi seekord vähem pahandust, nii et päästjad pidid vaid korra Nava külla sõitma.

Hull on lumeuputus ka Jõgeva linna tänavatel, kus esmaspäeva hommikuks oli puhastatud vaid kesklinn. Linna väiksemad tänavad ja majadevahelised alad olid kõik peaaegu läbitamatud. Paks lumi ja kõrged vallid on teinud teed ja tänavad palju kitsamaks ning muutnud mõnedki kõrvaltänavad vaid ühe sõidusuuna laiuseks. Politsei soovitab autojuhtidel kitsastel tänavatel teiste liiklejatega arvestada ning vajadusel laiemas kohas peatuda, et vastutulija mööda lasta.


Oma õiguse taga ajamine tekitab ülirasketes teeoludes lihtsalt suurema ummiku ja põhjustab täiendavat ajakulu. Seetõttu on mõistlik kitsaid tänavaid vältida või võtta seal kiirus maha, vajadusel oodata ja vastutulija mööda lasta. Samuti soovitab politsei olla eriliselt tähelepanelik väiksema manööverdusvõimega busside, veokite ning rasketehnika suhtes. Kolmanda riskirühma moodustavad jalakäijad, kes on hooletusse jäänud kõnniteede tõttu sunnitud mõneski kohas sõiduteel liikuma. Nemad peaksid sõiduteel kõndimist igal võimalusel vältima. Kui seda siiski tuleb teha, peaks liikuma sõidutee vasakus servas, et näeks autosid ning saaks paremini veenduda, et autojuht on inimest märganud. Autojuhid peaksid jalakäijast möödumisel valima ohutu kiiruse ja ka kauguse.
 

Suuri elektrikatkestusi polnud

Eesti Energia pressiesindaja kinnitusel ei olnud Jõgevamaal suuri elektrikatkestusi. Eesti Energia kodulehekülje andmetel oli esmaspäeval elektrita 1480 majapidamist. Kõige rohkem – ehk 856 – oli elektrita majapidamisi Ida-Virumaal. Tartumaal oli elektrita 191 majapidamist.

Ka eelmise lumetormi Monika ajal oli meie maakonnas elektrivooluta 33 majapidamist.

Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituut (EMHI) alanud nädalaks suurt lumesadu ei prognoosi, küll aga läheb ilm tunduvalt külmemaks ning nädala lõpus võib õhutemperatuur langeda kuni 25 miinuskraadini.

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus