Scanola varub tänavu kogu rapsi Eesti põllumeestelt

Jõgeva vallas Painkülas asuv Scanola Baltic AS on tänaseks varunud arvestatava koguse talirapsi.


Suvirapsi koristamine ootab ees ja kokkuostmine jätkub. Ettevõtte ostujuht Indrik Undi sõnul on suurenenud põllumeeste teadmiste ja oskuste pagas õlikultuuride kasvatamisel. Kvaliteetsema rapsi kasvatamisel on võimalus ka kõrgemat hinda saada.
Scanolas algas tänavu rapsi- ja rüpsiseemne vastuvõtt hiljem kui varematel aastatel. „Põhjuseks oli jahe kevad, mistõttu seemne kokkuostmine mõneti edasi lükkus. Esimesed talirüpsi koormad võtsime vastu juuli keskpaigas. Põhivarumine on aga toimunud augustis,“ ütles ettevõtte ostujuht Indrik Unt.
„Kui tehas töötab täie võimsusega, vajame tänavu 142 000 tonni rapsiseemet. Praegu läheneme oma varumisega 100 000 tonnile. Varumine jätkub, suviraps on veel koristamata. Osade põllumeestega on lepingud, et rapsiseemne varumine toimub Baltic Agro AS-i kaudu. Nad hoiavad rapsiseemet oma majapidamises ja toovad selle meile hiljem,“ lisas ta.
Unt ütles, et paljud põllumajandusettevõtted on tehase ja Baltic Agro AS kauaaegsed ning püsivad lepingupartnerid. Samuti tuleb seemet ka rapsikasvatajatelt, kes seda õlikultuuri esimest aastat kasvatavad.
Indrik Undi sõnul on põllumajandustootjate oskused rapsi kasvatamisel muutunud järjest paremaks.
Eesti põllumehed kasvatavad mitmeid rapsisorte ja järjest võetakse kasutusele uusi. Talirapsisordid on muutunud külmakindlamaks ning saagikamaks. Seoses talirapsi osatähtsuse tõusuga on suurenenud ka rapsi saagikus. Suvirapsi pind on aga järjest vähenenud. Suvirapsi kasvatamist on vähendatud ka seetõttu, et järjest vähem on võimalus kasutada taimekaitsevahendeid, mis tõrjuvad seda põllukultuuri ohustavaid kahjureid. Kui nii jätkub, polegi enam võimalik suvirapsi kasvatada, sest putukad söövad selle enne ära, kui saak käes.
Indrik Undi sõnul on Jõgevamaal rapsipõllud nii väike- kui ka suurtootjatel. „Varume rapsi aktsiaseltsist Perevara ja Sadala Agro osaühingust,“ tõi ta paar näidet.
„Mis rüpsi puutub, siis ennekõike on see jäänud mahekultuuriks. Rüpsi saagikus jääb rapsi omast märksa väiksemaks. Rüps õitseb aga hästi varakult, mistõttu taimekahjurid ohustavad seda vähem. See võimaldabki rüpsi suuresti kasvatada ka maherüpsina,“ ütles Unt.
„Tänavu saame vajaliku rapsikoguse varuda Eestist. Varem oleme väikseid koguseid ostnud ka Lätist, kus tegutseb Baltic Agro sõsarettevõte. 35 protsenti rapsist ja rüpsist läheb rapsiõli Olivia valmistamiseks, ülejäänud aga rapsikoogi tootmiseks,“ lisas Scanola Baltic AS ostujuht.
JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus