Savisaar laseb endale jalga

Edgaripartei jutt nn Suur-Tallinnast, kulude kokkuhoiust ja “haldusreformist” on vaid suitsukate tegelikule eesmärgile, milleks on Keskerakonna jätkuvat üksivalitsemist tagav valimistulemus. Kuid suures ainuvõimu kaotamise hirmus on savisaarlased asunud püüdma kurge kirvega.

Täna on Tallinnas võimul vähemusvalitsus, sest 2005. aasta valimistel said toonase ebaõiglase valimisseaduse tõttu Savisaare „ei-kommentaari” ja muud mehed-naised ca 40% toetusega volikogus üle poole kohtadest. Selle ebaõigluse kaotas Riigikogu eelmise aasta lõpul – sügisestel valimistel ei saa enam selliste vähemushäältega linnavolikogus enamust. Keskerakonna ajas see muidugi tagajalgadele. Nüüd siis üritatakse vikatiga linnaosade kallale minnes ning ühe ülelinnalise nimekirjaga veel asja päästa.

Savisaar panustab eeskätt ülelinnalise propagandamasina jõule, mida tallinlaste raha eest korruptiivselt erakondlikuks hüvanguks kasutatakse. Ainult Tallinna linnakantselei pr-kulud on nelja aastaga pea viiekordistunud 27,6 miljonit kroonini (Tõnis Paltsi linnavalitsus sai 2005. aastal hakkama ca 6 miljoniga). Sellele lisaks veel kulud linnaosalehtedele. See kõik tähendab aga ebavõrdset valimiskampaaniat, millele Savisaar&Co loodabki. Keskerakonnastatud linnaosalehed (mis nüüd küllap nimetatakse „teeninduspunktide teabelehtedeks”), Savisaare linnatelevisioon ja muu säärane omab suuremat võimendust ülelinnalise nimekirja puhul, sest kaheksa kampaania asemel saab teha ühe linnapeakandidaadi kampaania.

Linnaosade kaotamisega tahab keskpartei muuta valimised Tallinnas linnapea-valimisteks, lootes Keskerakonna esinumbri edule üle linna. Kuid Edgar läheb valituks saades ju Euroopa Parlamenti, sest on oma erakonna esinumber ja häbitu oleks oma valijaid peibupardina petta. Kui ka Savisaar loobudes või Keskerakonna ebaedu tõttu Europarlamenti ei lähe, on isegi temal lootus häälte võimendusele väike. Elus on ikka nii, et kui keegi vägisi midagi tahab või surub, siis tekib ka sama tugev vastujõud. Pigem on vastujõud sügisel isegi suurem ja viib ära rohkem hääli, kui massiivse propagandaga juurde üritatakse saada. Kuna kohalikel valimistel langetatakse eelistus ikka pigem isikute kui erakondade järgi, siis seavad must-valged ehk armasta-vihka kandidaadid häälte võimendusele tugeva piiri. Savisaarega eesotsas kaotab keskpartei hääli nendes linnaosades, kus seni on kandidaadiks olnud mõni pehmem või vähem k-näoline esinumber. Samuti varitseb neid oht, et mõne tuntud juhtfiguuriga vene nimekiri võtab neilt hulga muukeelseid hääli üle linna.

Nii et tegelikult laseb Savisaar linnaosade kaotamisega ja ülelinnalise ringkonnaga endale tugevalt jalga. Rääkimata kohaliku identiteedi kahjustamisest ja halduskogude ärakaotamisest, mida isegi paljud senised toetajad talle andeks ei anna. Kus on keskpartei juhtpoliitikute silmad, kes ei näe, et Suur Juht seekord nõnda mööda sihib? Ken Marti Vaheri ajaveeb http://kmvaher.wordpress.com

 

KEN-MARTI VAHER, Riigikogu õiguskomisjoni esimees, IRL

blog comments powered by Disqus