“Saunalugu” tõi aplausi ja uusi küllakutseid

Jõgeva haigla päevakeskuse näitering oli ülemöödunud pühapäeval Lääne-Virumaal Väike-Maarja seltsimajas toimunud eakate klubi õhtu külaliseks. “Sellist aplausi, nagu meile seal osaks sai, pole me varem naljalt kogenud. Ja naabermaakonnast on nüüd teisigi küllakutseid oodata,” ütles näiteringi juhendaja Laile Sukk.

Jõgeva haigla päevakeskuses käivad koos erihoolekandeteenuseid vajavad isikud. Keskuse viisteist aastat tegutsenud näiteringis löövadki kaasa keskuse kliendid. Ka juhendaja Laile Sukk on alati ise koos juhendatavatega laval: temal tuleb olla enamasti n-ö mängujuht.

Väike-Maarjasse läks näitering esinema sealse seltsimaja Jõgevalt pärit juhataja Kalev Pärtelpoja kutsel. Sealsele eakate klubile viidi külakostiks Laile Suka enda kirjutatud tekstil põhinev “Saunalugu”, milles kaks peret saunaõhtu käigus mitmesugused maailma asjad läbi arutavad. Esimest korda mängiti seda mullu Viljandis toimunud puuetega inimeste festivalil, aga ajapikku on tükk kõvasti muutunud, sest Laile Sukk praagib tekstist pidevalt välja aktuaalsuse kaotanud tekstilõike ning kirjutab päevakajalisemaid asemele. Meesnäitlejatele aitas esinemiskostüümid teha päevakeskuse tegevusjuhendaja Kaja Hansing.

Tavaliselt on tükis seitse osalist (Laile, Kai, Urve, Aleksei, Ain, Kalju ja Tauno), aga kuna autosse (näitetrupi lahkeks sõidutajaks oli seekord päevakeskuse käsitööringi juhendaja Piret Männiste) mahtus ainult kuus, siis tuli seekord üks kõrvalosaline koju jätta. Lisaks saunaloole said Väike-Maarja eakad pidulised kuulata-vaadata Juuli ja Maali (neid kehastavad Kalju ja Laile) lustlikke ja samuti päevakajalisi dialooge. Nendega täideti veel mõned tantsupausid.

“”Saunalugu” läheb rahvale alati hästi peale, aga sellist aplausi ja naerumöllu, kui Väike-Maarjas oli, pole me kusagil naljalt kogenud,” ütles Laile Sukk. “Klubiõhtul oli ka mujalt Lääne-Virumaalt tulnud kultuuritegelasi. Mõnigi küsis, kas ja mis tingimustel me nende juurde esinema läheksime. Ühe Rakvere külje all tegutseva eakate klubi juuni algul toimuvale hooaja lõpetamisele olemegi juba kutsutud.”

Laile Suka sõnul annavad sedasorti ülesastumised näiteringi liikmetele enesekindlust, väljendusoskust, suhtlemisjulgust ja usku, et neil on ka n-ö tavalistele inimestele midagi pakkuda.

“Ning kui rahvas esinemise hästi vastu võtab, on garanteeritud ka eduelamus,” lisas päevakeskuse juhataja Helbe Karukäpp.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus