Saskia Alusalu käis kodus jõudu ammutamas

Läinud nädalal Poolas peetud kiiruisutamise teisel MK-etapil sai Adaverest pärit kiiruisutaja Saskia Alusalu ühisstardiga sõidus 11. koha. Pärast seda sai ta kodus hetkeks vaimselt ringilt maha astuda, kuid juba eile õhtul siirdus ta Kasahstani poole teele.


Treeneriga otsustasime, et parem oleks jäält paar päeva eemal treenida. Kuna MK-graafik on pingeline, palju starte (keskendumist ning kokkuvõtmist) ja reisimist, siis on hea sellest paariks päevaks välja tulla ning taastuda. Loomulikult tähendas see siiski iga päev treeningud: ratas, uisuhüppeid, jõutrenni. Vahel on igapäevarütmist kasulikum välja tulla. Eks ole näha, kuidas paar päeva jääst eemalolek on mõjunud.

Täna (eile, reedel – toim.) sõidan juba Kasahstani. Järgmine MK-etapp toimub 6.–8. detsembril Kasahstanis Nur-Sultanis. Seal otseselt ühtegi minu distantsi ei ole, aga sõidan 5000 ja 1500 m kaasa, et punkte teenida. Järgmine nädal tuleb korralik treeningnädal,“ rääkis Saskia, lisades, et tema jaoks on oluline neljas MK-etapp, mis toimub detsembri keskpaigas Naganos.

Kodus on ikka kõige parem

Kodusolek mõjus Saskiale enda sõnutsi väga hästi. „Hindan Eestis olemist teistmoodi. Rääkisin pärast viimast võistlust ühe Itaalia tüdrukuga ning arutasime, et sõit oli hea, aga tahaks ikka paremat. Samas oli mu järgmine mõte, et saan koju tulla. Eestis olles on võib-olla lihtne öelda, et mujal on parem, aga mida rohkem ringi käid, seda rohkem mõistad, et kodus on ikka kõige parem,“ ütles Saskia.

Meie maakonnast pärit kiiruisutajaga on viimase poole aastaga juhtunud palju. Augustis sõlmis Alusalu sponsorlepingu Nordecon AS-iga, mis aitab tal valmistuda Pekingi 2022. taliolümpiaks. Saskia tõdes ka praegu, et sponsorite ja toetajatega on tal vedanud, sest talle elatakse kaasa ja tervitatakse alati sooja südamega.

Paar kuud hiljem, oktoobris sõitis Alusalu kiiruisumekas Inzellis välja uue Eesti rekordi, kui läbis 3000 meetrit ajaga 4.07,43, ületades oma 2017. aastal välja sõidetud rekordit 11 sajandikuga. „See oli ka mulle üllatus. Tegemist oli treeningvõistlusega. Juhtub harva, et kohe hooaja esimesel võistlusel rekordi sõidad. See oli pärast täiesti tavalist rasket treeningnädalat ja viimane rekord oli sõidetud tippvormis olles olümpiahooajal. Seega täiesti erinevates faasides püstitatud ning sellepärast oligi eriti hea meel,“ rõõmustas Saskia.

Praegu saab meie kiiruisutaja treenida koos Norra koondisega. Alusalu treeningplaani koostab nimelt Norra koondise treener Bjarne Rykkje ja ta harjutab koos fjordidemaa sõitjatega. Koostöö uue treeneriga sujub samuti hästi. „Ma ei ole saanud igapäevaseid treeningkavasid aastaid. Olen ise selle kõige sees olnud ja endale kavasid teinud. Nüüd saadan iga nädala lõpus treenerile tagasiside, tema saadab mulle uue kava vastu. Usaldan tema plaane. Aga MK-etappidel tuleb kindlasti enne Norra koondis. Treenides koos teise riigi koondisega, tuleb arvestada, et nemad on prioriteet. Aga ma olen väga tänulik ja koostöö norrakatega sobib hästi, oleme jääl sarnase stiiliga.“

Tunnetus iga jääga erinev

Oma füüsilist vormi hindab Alusalu heaks. „Ettevalmistus läks väga hästi. Tegin oma parimad testid, mis kunagi olen teinud. Tehniline pool ja jää tunnetus on aga alati omaette teema. Iga jää on nii erinev. Minski ja Poola jääd olid täiesti erinevad. Minsk oli kleepuv. Mul on naise kohta niigi rahulik rütm, teen suhteliselt vähe samme ja jõulisemaid tõukeid. Aga kleepuva jääga jään liiga pikaks,“ mõtiskles Alusalu.

„Tehnikaga ei ole kunagi nii, et saad kätte ja see ongi kogu aeg olemas. Vahepeal tuleb uuesti leida, ajastus paika saada. Seega ongi hea vahepeal jääst eemale minna, sest see on närvisüsteemile väga väsitav,“ ütles Saskia. Seega tuleb iga kord võimalikult värske olla, et tunnetust leida.

Hooaja teraviku suunab Saskia selle poolaasta hooajal kvalifitseerumisele EM-ile ja MM-ile. Järgmise poolaasta hooaja jõuvarud kuluvadki sinna. Euroopa meistrivõistlused toimuvad jaanuaris Heerenveenis ja maailma meistrivõistlused veebruaris Salt Lake City’s.

Ent enne tuleb läbi teha MK-etapid ja loota, et jõuludeks taas natukeseks koju saada. „Kuna kuus nädalat pean kohvrite otsas elama ja kuhugi paikseks ei saa jääda, siis iga nädal kui võistlus lõpeb, peab praktiliselt kogu kohvri sisu ära pesema. Aga MK-karussellis olles iga kord, kui uude kohta reisid, siis nädala esimese poole veedad pesumasina järjekorras. Võistlussportlase elu,“ naeris Saskia.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus