Sandra Sillamaa: Meie publikuks on avatud meeltega inimesed

21. aprillil saab Paabel kolmeaastaseks ja just siis saab valmis ka uus plaat ”Küüni täitmise lood ja laulud”. Nende kahe sündmuse tähistamiseks toimub tuur Eesti suuremates linnades. Koos ansambliga Paabel astub lavale ka Märt Avandi.

Paabel tähistab oma uue plaadi ilmumisega samaaegselt ka oma kolmeaastaseks saamist. Kas ühe ansambli jaoks on 3 juba korralik vanus?

Kolm aastat on tegelikult alles algus, mille jooksul ansamblil hakkab tekkima oma nägu ja arusaam, miks üldse teha seda bändi. Eesti puhul on see aga ka päris korralik vanus, sest siin on pigem projekti-põhine bändindus ehk tehakse palju juhu-projekte, mis tulevad kokku üheks-kaheks kontserdiks.  

Kas olete mänginud sama koosseisuga kogu aeg?

Oleme jah olnud sama koosseisuga kogu aeg. Mõnes mõttes on olnud lihtne püsida koos samade inimestega, sest me oleme väga head sõbrad ja koolikaaslased ning meie nägemus sellest, mida teeme, on sama. Samas on olnud ka keerulisi aegu, kui näiteks Erko pidi sõjaväes olema või mina läksin Rootsi õppima. Läbi kolme aasta on meiega laval käinud ka kolm asendusliiget, aga see on olnud vaid paariks kontserdiks. (Erko asemel Villu Talsi, Jaan Jaago ja Taneli asemel Taavet Niller — kõik ansambel Gjangsta liikmed.) 

Palun meenutage mõne sõnaga, kuidas selline eriline kooslus tekkis. Teie olete rahvamuusik ja poisid kõik jazzmuusikud.

Minul tuli plaan osaleda 2007. aasta Põlva rahvamuusikatöötluste konkursil ja siis käisin Kultuuriakadeemia Muusikamajas ringi ja mõtlesin, kellega koos võiks mängida. Pigem tahtsin koos mängida toredate inimeste ja nendega, kellega on hea koos olla, instrumentaarium ei olnud niivõrd oluline või siis eriala. Ja sattuski kokku selline seltskond. Tore on see, et samal ajal tahtsid Tanel ja Arno ka hakata mingit bändi tegema ja otsisid pärimusmuusikut. 

Kas nende kolme aastaga on Paabelile tekkinud ka oma kindel publik? Kes on need inimesed, kes teie muusikat naudivad?

Tõesti on tekkinud fänne, keda näeb esiridades. Ka naudivad meie muusikat meie perekonnad! Võib-olla on meie publikuks inimesed, kes kontserdile tulles on avatud meeltega ja vaatavad, mis siis seekord laval sünnib, sest tihti on nii, et iga kontsert juhtub laval midagi uut. 

Esitletav uus plaat on kokku pandud lugudest, mida esitasite eelmisel suvel Saueaugu Teatritalus etenduses "Küüni täitmise lood ja laulud”. Kas esineda teatrilavastuses oli Paabeli jaoks tavaline eksperiment või midagi erilist?

Meie jaoks oli see esmakordne ning väga meeldiv kogemus. Üks asi on esineda teatrilavastuses, aga lisaks sellele kirjutasime kogu muusika ise Hando Runneli ja Madis Kõivu tekstidele. See oli väga põnev protsess. Kindlasti oli see midagi erilist, sest üks asi on anda kontsert, aga teine tunne olla üks osa tervikust.

Aga meile meeldibki väga eksperimenteerida ja proovida uusi asju. Näiteks eelmine suvi oli meil veel projekt koos Miina kooriga, kus mängisime siis Miina Härma lugusid koorile ja bändile. 

Kuuldavasti mängitakse seda tükki ka tänavu suvel. Milliseid uusi väljakutseid eelolev suvi Paabelile veel pakub?

Tulemas on mitmed kontserdid ja kindlasti mängime Viljandi Pärimusmuusika Festivalil. Ja ootame põnevusega, mis veel juhtuma hakkab. Näiteks eelmisel aastal pakuti muusika kirjutamist suvisele etendusele alles aprilli lõpus. 

Teil on oma uue plaadi esitlustuuril kaasas ka „Küüni täitmisest” pärit näitleja Märt Avandi. Milline on tema roll esitlusel ja plaadil ning miks just tema?

Meil oli sellel etendusel üldse väga tore seltskond ning Märt ja ansambel Paabel hakkasid omavahel kuidagi hästi läbi saama. Kui tuli idee plaat salvestada, siis mõtlesime, et kutsuks Märdi ka laulma. Kuna etenduses kõlas ka üks meie enda lugu — „Kus käisid sa?” —, mis on ka meie esimese plaadi peal, siis tundus kuidagi igav seda uuesti samamoodi ka uuele plaadile panna. Kutsusimegi Märti seda laulma. Lisaks laulab ta veel paaris loos. 

Mingi hetke tuli plaan ka tuur teha selle uue plaadiga ning mõtlesime, et miks ka mitte Märt kaasa kutsuda. Ja ta oli nõus. Tuuril ta laulab ja mängib ka kitarri. 

Uue plaadi esitlused toimuvad lähiajal neljas Eesti linnas. Kuuldavasti järgnevad ka sünnipäevapeod. Miks just nendes linnades?

Tuur toimub jah Tartus, Pärnus, Viljandis, Tallinnas. Miks just need linnad? See oli kuidagi loomulik valik ja eelmine aasta tegime samades linnades. Lisaks oli Kuressaare, aga seekord kahjuks sinna ei jõua. Maailmamuusika peod järgnevad Tartus Genialistide Klubis, sest siis on meil just sünnipäeva õige päev, ja Tallinnas Von Krahlis, kus on tuuri viimane kontsert. Tegelikult on ka Viljandis järelpidu Puhtas Kullas, kus plaatidel mängivad oma lemmikmuusikat kõik Paabeli liikmed.  

Möödunud aastal esinesite Põltsamaa Festil koos noorte naiste kooriga Miina. Kas Paabelit on ka oodata esinema taas Põltsamaale või Jõgevale või Mustveesse?

Hetkel kahjuks ei ole plaanis, aga kui kutsutakse, siis kindlasti tuleme.

Paabeli kontserdid toimuvad 21. aprillil Tartus Genialistide klubis, 24. aprillil Pärnu pärimusmuusika päevade raames Pärnus Kunstide Majas, 28. aprillil Viljandis Pärimusmuusika Aidas ning 29. aprillil Tallinnas von Krahli teatris.

iii

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus