Saksamaalt toitu ostma?

Asjadest tuleb rääkida nii, nagu nad on. Võimuliit hämab Eesti teistest kõrgema toiduainete maksustamisega (Eestis 20 protsenti, EL keskmine 10 protsenti). Nende arvates pole maksustamisel hinnakujundusele mõju. Väidetakse, et lihtsus (ühtlaselt kõrge käibemaks) kaalub maksude kogumisel üles ülejäänud argumendid, pealegi ei pidavat kõrgem maksumäär toiduainete hindu kergitama.

Viimane väide on eriti naljakas. Kui sellesse ka usutakse, siis peab ajuolluses tõsine tõbi olema.

Kui mujal rakendatakse toiduainetele madalamaid maksumäärasid, siis on sellel omad põhjused. Seda ei tehta maksukogumise keerukamaks muutmiseks, vaid kodanike elujärje parandamiseks. Vastuvoolu ujudes ei jõua kiiremini edasi. Taustsüsteemiga mängimine on totrus.

Kui eesmärgiks on kodanikelt rohkem raha kasseerida, siis on selline lähenemine põhjendatud. Kui soovitakse aga ka elanike huvide eest seista, siis tuleb maksumäärasid langetada. Vastupidine tegutsemine on vastutustundetu ja eirab riiklikke huve.

Räägitakse, et osad eestimaalased pidavat toiduaineid Saksamaalt ostma. Pole ka ime – käibemaks toiduainetele on seal seitse protsenti, Eestis 20 protsenti.

i

EUGEN VEGES

blog comments powered by Disqus