Saksamaa lionid tegid kingituse Kiigemetsa Koolile

Eile oli Siimustis Kiigemetsa Koolis rõõmus sündmus: Põhja-Saksamaal tegutseva Husumi Lions-klubi esindaja Carl Handschuch andis koolile üle hinnalise invatõstuki, mis aitab kooli töötajatel liikumispuudega lapsi voodist ratastooli, ratastoolist põrandale võimlemismatile jne tõsta.

iii

„Eestis ei ole nii kaasaegseid invatõstukeid just palju,” ütles Kiigemetsa Kooli direktor Urmas Paju veidi alla 2000 euro maksma läinud kingitust vastu võttes. „Jõgeval kasutatakse samasugust tõstukit sotsiaalkeskuses Elukaar.

Et Saksamaalt olnuks koguka seadme kohaletoomine keeruline ja kulukas, telliti see Eestis tegutsevalt maaletoojalt. Ka hind oli siinsel firmal soodsam. Husumi Lions-klubi tasus aga seadme soetamiskulud.

„Võtsin just ühendust meie klubi laekuriga ja ta kinnitas, et raha on üle kantud,” ütles Carl Handschuch naerulsui. Ta märkis pühakirja tsiteerides, et andmine on alati õndsam kui saamine ning et tal on väga hea meel sellist kingitust üle anda.

Urmas Paju omakorda kinnitas, et Kiigemetsa Koolil on alati häid abilisi olnud ning õnneks pole toetajad koolile selga pööranud ka nüüd, mil majandusolud kitsad.

Töötab vaikselt ja sujuvalt

Et tõstuk saabus kohale tegelikult juba paar päeva varem, oli kooli hooldusklassi õpetaja Ulvi Vare saanud sellega juba lähemat tutvust teha. Pärast seda, kui Carl Handschuch  ja Urmas Paju tõstuki üleandmis- ja vastuvõtuakti allkirjastanud olid, demonstreeriski Ulvi Vare üht õpilast abiks võttes, kuidas mugavalt puldist juhitav ning vaikselt ja sujuvalt liikuv seade töötab. Et tegemist oli üsna väikest kasvu tütarlapsega, ei kujunenud tema asend tõstetraksides küll kõige mugavamaks, sest esialgu saadi tõstukiga kaasa vaid nn universaaltraksid, ent lastele mõeldud väiksemad traksid saadetakse hiljem järele.

„Nüüd pole meil vaja lapsi süles tõsta, vaid saame seda teha jõudu kulutamata ja oma selga vaevamata,” ütles Ulvi Vare. „Ainus häda on see, et meie pesuruumis olevale vannile ei saa tõstukiga päris ligi sõita, sest tõstuki jalad peaksid ulatuma vanni alla, meie vann on aga alt kinni ehitatud.”

Aga kes siis ehitamise ajal teadis sellise moodsa seadme vajadustega arvestada!

Husumi Lions-klubi seovad pikaajalised sõprussidemed Palamuse Lions-klubiga, millesse kuulub ka Kiigemetsa Kooli direktor Urmas Paju. Mais Palamuse klubil külas käinud viieliikmeline Husumi lionite esindus tegi ka visiidi Kiigemetsa Kooli ja siis sündiski mõte kooli omalt poolt millegagi aidata.

„Käisime alles paar nädalat tagasi Husumis vastukülaskäigul ning teades, kui palju toetusprojekte sealsel Lions-klubil kodumaal teoksil on, on nende poolt tehtud kallis kingitus eriti hinnatav,” ütles Palamuse Lions-klubi president Peedu Kull.

Carl Handschuchi sõnul pole Husumi klubi väga suur: selles on umbes poolsada liiget ning tegutsenud on see paarkümmend aastat.

Aitavad ka Aafrikat

„Meie üks traditsioonilisi töösuundi on kodutute toetamiseks raha kogumine,” ütles Carl Handschuch. „Osaleme ka rahvusvahelistes Lions-projektides, toetades võitlust Aafrikas leviva silmahaiguse vastu ning  narkoennetust. Ent me toetame ka Palamuselt pärit Kadri Tegelmanni lauluõpinguid Hollandis Haagi konservatooriumis. Kadri Tegelmann ja pianist Triinu Kull-Boutahir, kelle mõlema vanemad kuuluvad Palamuse Lions-klubisse, on andnud Husumis kaks menukat ja kõigile hinge läinud kontserti ja meil on väga hea meel, et nad tänavu novembris jälle meile esinema tulevad.“

Maavanem Viktor Svjatõševi tänusõnad kingituse eest andis Carl Handschuchile edasi Jõgeva maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna juhataja kt sotsiaal- ja tervishoiuosakonna juhataja ülesannetes Aime Meltsas. Üksiti tunnustas ta Kiigemetsa Kooli juhtkonda selle eest, et nad viimasel ajal väga edukalt rahvusvahelisi koostöösuhteid on arendanud ning seeläbi kooli õpi- ja töökeskkonda positiivseid muutusi toonud.“

Kiigemetsa Kooli hooldusklassis on küll ainult kuus last, ent sellele vaatamata vajaks kool direktori sõnul veel õige mitut invaabivahendit, mille pildid ja kirjeldused on invatõstuki tarninud firma kataloogis. Lähiajal on Kiigemetsa Koolil aga plaanis korraldada õppepäev, kus teiste hooldusklasse omavate koolide esindajad saaksid uut tõstukit ja muid koolil olemas olevaid kasulikke abivahendeid uudistada ning kus füsioterapeut õpetaks tõstuki kasutajatele ergonoomiliselt õigeid töövõtteid.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus