Sajandite taha piilumine on köitev!

Hiljaaegu  müttasid Kassinurme linnamäel arheoloogid. Asjatundjad tellis sellele põnevale objektile Jõgevamaa metsaselts ning nädal aega kestnud töödel oli nii ajalooalane kui muinsuskaitseline eesmärk: taheti teada saada linnamäe vanust ja oli tarvis mõnest kohast selle nõlva kindlustada.

Juba varem on kindlaks tehtud, et Kassinurme linnus püsis kasutusel veel aastakümneid pärast seda, kui muistne vabadusvõitlus lõppenud oli. Ajaloolased oletavad, et ju sõlmis linnusepealik ristisõdijatega kokkuleppe, sest sõjalised jõud olid ebavõrdsed.

Väljakaevamistel on tulnud ilmsiks, et linnust on põletatud, järelikult rünnatud nii XIII kui XI sajandil. Millistel asjaoludel seda tehti ja kui vana on tegelikult meie maakonna tuntuim linnamägi…? Paljudele küsimustele pole veel vastust. Mõni fakt selgub loodetavasti peagi, mõni jääbki oletuste tasemele, aga sajandite taha piiluda, ka mõistatada ja arvata on põnev. Väljakaevajadki täheldasid, et Kassinurme mägedes käib palju  jalutajaid-uudistajaid. Paik on populaarne ka tänu kaunile loodusele, aga kahtlemata on üheks magnetiks siinne salapära. 

8. august 2013

blog comments powered by Disqus