Saime veel lisaks valitsuskriisi

Lisaks tervishoiu- ja majanduskriisile tabas Eestit kolmapäeva hommikul ka valitsuskriis, kui peaminister Jüri Ratas Porto Franco skandaaliga seoses tagasi astus. Uued koalitsioonikõnelused juba käivad ning president Kersti Kaljulaid tegi ettepaneku valitsuse moodustamiseks Reformierakonna esimehele Kaja Kallasele. See tähendab, et Eesti võib saada ajaloo esimese naispeaministri.


President sõnas eile, et koroonaviiruse vastane lahing kestab veel pikalt ning on räsinud majandust, mõjutanud perede hakkamasaamist ja turvatunnet. See tähendab, et lisaks kõigele muule tuleb Eestil kiiremas korras saada teovõimeline ja tegus valitsus, mille esimeseks proovikiviks on tekkinud kriisid lahendada.
Jõgevamaalt riigikokku valitud poliitikud ennustama ei tõtta. Teatava reserveeritusega oodatakse sündmuste edasist kulgu, mis muutub, nii nagu koroonaviiruse kriis läinud aastal, tundide ja päevadega.
Kaja Kallasel on nüüd 14 päeva, et teha riigikogus ettekanne tulevase valitsuse moodustamise põhimõtetest ja saada parlamendilt toetus, kuid sama kiiresti tuleb selgust saada ka selles, mil moel piirangute, majanduse ja tervisega hakkama saada nii, et me praegusest võimalikult väikeste kahjudega välja tuleksime.
Ilmselt saab ka elu uues koalitsioonis olema tunduvalt rahumeelsem, ilma turbulentse käitumise ja järjepidevate skandaalideta. Ja kui pole skandaale, ei pea aega raiskama tortide ja vabandamiste peale. Loodetavasti jääb siis aega rohkem sisulisemate teemade arutamiseks. Ent veel on vara sündmustest ette tõtata. Ootame ja vaatame.

blog comments powered by Disqus