Saduküla Kardiklubi juubelipeol esitleti raamatut Eesti kardispordist

“Saduküla Kardiklubi on üks Eesti tugevamaid kardispordiorganisatsioone, kes sellele spordialale aastaid kuulsust toonud ning tänaseni püsima jäänud. Raamatu alapealkirjaks paningi: “XXV aastat Saduküla Kardiklubi”, ütles autor, kes olnud sageli peakohtunikuks Põltsamaa lähedal Kuningamäe rajal peetud kardivõistlustel.

Raamat räägib Eesti kardispordi algusest 1962. aastal, mil peeti esimesed kartautode võistlused kunagisel Komsomoli ja tänasel Kalevi staadionil ning annab ülevaate meie kardisportlaste saavutustest kuni 2006. aastani. Ühes peatükis tutvustatakse Eesti kardispordi Grand Old Man’i, kunagist Eesti Kardikomitee esimeest Harri Neemelaidi, kes möödunud suvel 95. sünnipäeva pidas. Saduküla Kardiklubist kirjutab raamatus aga selle asutaja Peeter Kallasmaa, kes klubi eesotsas tänaseni.

“Sadukülla, mis on minu koduküla, otsustasin omal ajal kardiklubi luua seetõttu, et oma pojale Toomasele huvitavat ja kasulikku ajaviidet võimaldada. Temast saigi klubi üks edukamaid kardisõitjaid, kes on neljateistkümne aasta vältel võitnud 51 esikohta, 17 teist ja 21 kolmandat kohta. Tema tippsaavutuseks on aga kuld- ja hõbemedalid NSVL meistrivõistlustelt. Saduküla kardisportlaste kõige võidukam periood oli aastail 1990-1993, mil võideti kolm korda järjest Eesti meistrivõistluste karikas ja saadi hooaja tulemuste põhjal Eesti parimaks kardiklubiks,” meenutas Peeter Kallasmaa klubi aastapäeval, mida rohkearvulise seltskonna osavõtul tähistati Sadukülas asuvas klubis.

Peeter Kallasmaa rääkis sellestki, et Saduküla kardiklubi teati paljudes kunagise Nõukogude Liidu paikades. “Kord tuli näiteks üks Läti koolipoiss minu juurde Sadukülla oma kartauto jaoks summutit küsima, sest ta oli kuulnud, et meie klubist võib seda saada. Kui Toomas Kallasmaa praegu Peterburis vormelivõistlustel osaleb, kohtub ta aeg-ajalt ikka võidusõitjatega, kes veel Saduküla kardiklubi mäletavad.”

Kardirooli saab hoida ka tavainimene

Juubelipidustustel tervitusi toonud Eesti Maaspordiliidu Jõud esimees, Riigikogu liige Villu Reiljan märkis, et kui mitmed kardispordiklubid on oma tegevuse tänaseks lõpetanud, siis Saduküla Kardiklubi peab vastu ning otsib ja pakub välja uusi võimalusi selle spordiala edendamiseks. “Klubi on püsima jäänud suures osas just tänu Peeter Kallasmaa entusiasmile ja järjekindlusele,” ütles Reiljan.

Jõgevamaa Spordiliidu Kalju tegevjuhi Uno Valdmetsa sõnul oskab Saduküla Kardiklubi pakkuda kardisõiduvõimalusi ka suuremale avalikkusele. Nimelt muretseti 2004. aastal hobikardid, millega ka asjaarmastajad sõita saavad.

Põltsamaa abilinnapea Tiit Kulu nimetas Saduküla Kardiklubi kogu Eestis tuntud spordirajatiseks ja turismiobjektiks.

Juubelitervituse tõi klubile ka Jõgeva abilinnapea Kalmer Lain, kes ettevõtjana kardisporti toetanud on. Kalmer Lain ja Tiit Kulu leppisid aastapäevapeol kokku, et Kuningamäel korraldatakse Jõgeva ja Põltsamaa linnavalitsuste vaheline hobikardivõistlus.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus