Sadalas mõeldakse noorte rahvapilliorkestri loomisele

Jõgevamaa ja Ida-Virumaa lapsed ja noored õppisid Sadala Külade Seltsi rahvamajas peetud kahepäevasel koolitusel eesti ja teiste rahvaste laule, pillilugusid ja tantse.  Õppepäeva lõppkontserdil käidi välja idee luua Sadala kandi noortest rahvapilliorkester  ja kui huvilisi jätkub, siis moodustada ka teisi muusikakollektiive.

Lõppkontserdil kandsid äsjaõpitud repertuaari ette Jõgeva muusikakooli noorte rahvamuusikaansambel  “Tuustarid ja lasteansambel “Nöpsid”.  Õpetaja Eha Niglase juhendamisel oli selgeks õpitud  kolm uut laulu, kandlelugusid, samuti muusikapala juudi rahvaloomingust  ja vene tantsulugu “Troika. Koos emaga tegeles pilliõppuritega  ka Eesti Muusikaakadeemias koolimuusikat õppiv Agu Niglas, kes sõitis uueks õppeaastaks Saksamaale Heidelbergi vahetusüliõpilaseks. 

Kaasalööjaid jätkuks

Esinejaid tänades ja kiites tuli Sadala Külade Seltsi juhatuse esimees Pille Tutt välja ideega  luua Sadala külade lastest ja noortest rahvapilliorkester. “Muusikahuvilisi meie kandis jätkub. Küllap leiame ka kohapealt või lähiümbrusest  õpetajaid- juhendajaid.  Kui kõik ootuspäraselt laabub, on orkester juba järgmisel aastal meie rahvamajas publiku ees.  Võimalik, et edaspidi tekib ka noorteansambleid, kes laulavad-mängivad tänapäevasemaid rütme. Siinsete noorte kultuurihuvis ei tasu aga kahelda. Selle tõenduseks on ka nende aktiivne kaasalöömine  Hugo Raudsepa näitemängus “Roosad prillid”,” rääkis ta.

Erinevate rahvaste tantse õpetas koolitusel Triinu Nutt Tartumaalt. “Näitasin sammud ette ja kes tähelepanelikult jälgis,  oskas üsna ruttu õigesti järele teha, ” lausus ta.   Kiviõli kunstide kooli õppealajuhataja ja kandleõpetaja Kaarin Aamer õpetas selgeks mitu kandlelugu. Koos temaga olid õppepäevadele tulnud ka mitmed kooliõpilased Ida-Virumaalt.

Samuti olid kohal pillimängu ja laulmist harrastavad vennad Tanel ja Karl Sakrits ja nende noorem vend Georg.  Nii õpitubades kui ka laval võis kohata ka Tabivere noormeest Artur Aunapit. “Muusikahuvi tekkimises ja arenemises on väga oluline just pere toetus,” kinnitas Arturi isa Henn.   

Õppepäevad muutuvad traditsiooniks

Koolituse pidulikul lõpetamisel laulis ka Torma valla segakoor “Sõbrahing Mare Talve juhatamisel. Külakosti tõi setu pärimusmuusikaansambel “Klapp, mille liikmed Toomas Valk, Jalmar Vabarna ja Kristian Priks on Seto Kuningriigis kuulutatud parimaks karmoškamängijaks, kasatskitantsijaks ja kandlemängijaks. “Meie repertuaaris on setu rahvamuusika ja eriti  sealtkandi tantsulood, aga mängime ka omaloomingut,” ütles legendaarse setu rahvalauliku Anne Vabarna lapselapselaps Jalmar Vabarna.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus