Sadalas mitu tähtpäeva

Täna tähistatakse seitsmekümne viie aasta möödumist Sadala esimesest laulupäevast, Torma valla segakoori kümnendat ja Sadala Külade Seltsi viiendat aastapäeva ning õnnistatakse Sadala Külade Seltsi lipp.

Kultuurisündmuse algul õnnistatakse Sadala rahvamaja juures piirkonna külade seltsi lipp. Tseremoonia viib läbi EELK Torma Maarja koguduse õpetaja Mehis Pupart.

“Sellel lipul  kujutatud noodivõti koos noodikirjaga ning sõlg sümboliseerivad piirkonna ajaloolist tausta, koorilaulu, puhkpillimuusikat, rahvakultuuri traditsioonide hoidmist ja põlvest põlve edasi kandmist,” ütles Sadala Külade Seltsi esimees Pille Tutt. “Paar aastat tagasi hakkasime mõtlema sellele, et seltsil võiks oma lipp olla. Otsustasime, et see peaks valmima seltsi viiendaks aastapäevaks ning see idee ka teostus.”

Sadala Külade Selts loodi 2004. aasta mais kultuurielu ja ühistegevuse korraldamiseks Sadala alevikus ning  Reastvere, Leedi, Tähkvere, Tuimõisa, Ookatku ja Kodismaa külas.

Seitsmekümne viie aasta möödumise tähistamiseks Sadala I Laulupäevast toimub rongkäik, mis algab aleviku keskusest ja suundub rahvamaja juurde. Kontsert tuleb ilusa ilmaga rahvamaja õues, vihmaga aga hoones. “Kontserdil esinevad Jõgeva Kammerkoor, Saare valla segakoor Serviti, Tabivere valla segakoor, Torma kammerkoor, Jõgeva Meeskoor Mehis  ja Pala Segakoor.

Puhkpillimuusikat teevad Põltsamaa linnaorkester, Jõgeva  Linna Puhkpilliorkester, Kaitseliidu Jõgeva Maleva ja Torma Valla ühisorkester ja koondorkestrina Jõgevamaa Puhkpilliorkester.  Kava seovad tervikuks Sadala naisrahvatantsurühm ja Torma kapell. Rahvamajas saab vaadata näitust, mis pühendatud Torma valla segakoori kümnendale  aastapäevale.

“Sadala I Laulupäev peeti 1934. aasta 22. juulil kolmesaja laulja ja mängija osavõtul. Laulupäeva korraldas 1883. aastal loodud Laius-Tähkvere (Sadala) lauluselts Edendus koos kohaliku põllumeeste seltsiga, mis moodustati 1898. aastal. Laulupäevad said Sadalas teoks ka  1936. aasta 26. juulil, 1938. aasta  24. juulil ning 1940. aastal. Laulupäevad muutsid  pidulikumaks kontsert-jumalateenistus, mille viisid läbi kirikuõpetajad nii Laiuselt kui ka Tartust.  Kõigil neljal laulupäeval mängis pasunakoor M. Härma “Tuljakut“, seepärast alustab puhkpilliorkester  ka tänasel laulupäeval just selle looga,” rääkis Pille Tutt.

Kultuurisündmuse korraldavad  Sadala Külade Seltsi juhatus ja Torma valla segakoor. Kaasatud on ka piirkonna vabatahtlikke.

iii

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus