Sadala Mahe ootab avatud talude päevale kuni 600 külalist

Kui mullu käis Sadala Mahedas avatud talude päeval külas umbes 300 inimest, siis tänavu on korraldajad valmis vastu võtma kuni 600 inimest.


Pühapäeval 23. juulil oodatakse esimesi huvilisi kella 10ks Leedi külas asuva lihaveiste lauda juurde, kus on praegustest ja endisaegsetest põllutöömasinatest väike näitus (traktorid, kombainid) ning avatud kohvik. Huvilistele korraldatakse KAVZ-bussi ja veoautoga GAZ51 ning traktoritega ringreise. Tee kulgeb lihaveiste koplite vahelt ning möödutakse ka koriandripõldudest.

Sadala Maheda avatud talude päeva koordinaator Mikk Ott lisas, et tänavu on neil kogemusi ja teadmisi kõvasti rohkem ning nad on valmis vastu võtma ka suuremat hulka külalisi.

“Mullu ei tahtnud me oma tegemisi palju reklaamida, sest ei teadnud täpselt, kas tuleme kõigega toime. Selleks aastaks me teame, et saame hakkama ka märksa suurema hulga külalistega,” tunnistas ta.

Mikk Ott lisas, et Sadala Mahedas avatud talude päeva korraldavale meeskonnale on 23. juuli huvitav ja põnev vaheldus. Kõik saavad oma oskusi näidata ja võimeid proovile panna. Inimeste juures tulevad välja uued ning suisa ootamatud anded ning keegi ei kahtle nende rakendamise vajalikkuses. Meeskond töötas koos ka mullu.

“Tänavu tuleb meil lastele palju põnevaid tegemisi. Lapsed saavad näha loomi, käia ekskursioonidel, proovida tatrajahust pannkooke. Väiksematele on avatud ka lastenurk, kus saab meisterdada, joonistada ja mängida.”

Täiskasvanutele on toodud rohkem välja vanemat tehnikat. “Kindlasti tunnevad vanemaealised ära paljud masinad ning näha saab ka moodsat tehnikat.” Nostalgilist äratundmisrõõmu jagub kõikidele külalistele, kindlasti on ka üllatusi. Soovijad saavad proovida, kuidas on sõita linttraktoriga. “Pole ainult nii, et meie sõidutame, kes tahab, saab ka ise n-ö käe valgeks teha,” märkis Mikk Ott.

Ka tänavu sõidutab rahvast KAVZ buss, ekskursiooniring tuleb küll pisut lühem, et kõik soovijad saaksid sõita. Lapsed saavad sõita GAZ51 kastis, ka traktoritel on haagised järel.

Kõik soovijad saavad minna ekskursioonile allika juurde ning võimalus on ka allikavett kaasa võtta.

Tänavu on maas koriander. “Tatraga läks möödunud aastal väga hästi, saak oli normaalne ja kõik on juba müüdud,” tunnistas Mikk Ott. Seal, kus mullu kasvas tatar, on tänavu maha pandud koriander. Koriandrit kasvatati möödunud aastal ainult prooviks väga väikesel pinnal, kuid kõik läks hästi ja tänavu on kasvupinda suurendatud. “Tänavu näeb kindlasti koriandripõlde,” lisas ta.

Lihaveiste kasvatamisega alustas Sadala Mahe juunis 2010. Alustuseks oli karjas 57 ristandlooma. Tänavu on kogu kari kokku üle neljasaja looma, esindatud on limusiini, aberdiin-anguse, sarolee ja simmentali tõud. Tänavu tuuakse avatud talude päeva ajaks Leedi küla lauda lähedal asuvatesse koplitesse erinevat tõugu lihaveised, et inimesed saaksid neid näha. “Sõidame ka karjamaadel ringi ja vaatame, mis elu loomad seal elavad, neid ei pea ainult aia  tagant vaatama. Lihaveised muide ei lase end inimestest häirida,” teadis Mikk Ott. Ka Leedi lauta jäävad loomad, rahvas saab neid käia vaatamas ja paitamas.

Jõgevamaa koostöökoja ühe bussireisi rahvas jõuab Leedi külla lõunaks ning neile pakutakse lõunasööki. Avatud on kohvik, kus pakutakse traditsioonilisi eesti talutoite.

Sadala Maheda rahvas tahab korraldada avatud talude päeval Leedi külas ka talutoodete turu. “Oodatud on kõik, kes midagi ise valmistavad. Kui on soovijaid, siis palume meiega ühendust võtta ja oma osalemine registreerida.” Talutoodete turule sobib nii käsitöö kui ka toidukaup, huvi on tundnud mesinikud, juustuvalmistajad, pakkuda võib ka sinki ja vorsti. Kellel on veel maasikaid, on samuti teretulnud neid müüma, samuti kurki ja tomateid.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus