Sadala kunstiringi näitus läheb rändama

Esmaspäeval, 9. juunil avati Tallinnas Sally Stuudios Sadala kunstiringi laste näitus, mis kannab pealkirja “Mis teeb maal elamise nii eriliseks, nii meeldejäävaks,” ning näitus jääb avatuks kuni 13. juunini.

Sadala kunstiringil  on viisteist liiget vanuses 7-15 aastat ning igal kevadel korraldatakse noorte tööde näitus. Eelmisel aastal toimus see Jõgeval Betti Alveri muuseumis ja kandis pealkirja “Sadala kuulsused”. Tänavune lõputööde näitus pealkirjaga “Mis teeb maal elamise nii eriliseks, nii meeldejäävaks” avati juba 19. mail Sadala lähedal asuval metsalagendikul. Kunstiringi juhendaja Anniki Kari rääkis, et talle tuli pilt silme ette, kui hästi maaeluga seonduvad pildid sinna metsa vahele sobivad. Ettevalmistused lõpunäituseks algasid juba kuid varem. “Lapsed käisid looduses fotoaparaatidega ringi, otsides nähtusi, sündmusi ja kauneid kohti, mida pildistada ja mille järgi hiljem pilt maalida,” rääkis kunstiringi juhendaja.

Näitusekülastajaid oli arvukalt. Lisaks lapsevanematele külastasid näitust ka lähedal metsa langetanud töömehed, kes olid pilte nähes meeldivalt üllatunud. Samuti sattusid sinna jalgratastega matkajad, keda juhatas näitusepaika viit. Kunstisündmuse lõpetas õhtune vihm, mille tõttu lapsed oma tööd kiiresti kokku korjasid. 

Maalähedus pealinna

Pärast paarinädalast pausi liikus näitus edasi pealinna Sally Stuudiosse, kus kunstiringi juht Anniki Kari ise töötab. “Stuudio otsimine võttis tohutu aja ja energia,” tunnistas ringijuht. Kahjuks nõuavad praegu paljud galeriid näituse korraldamise eest tohutut rendiraha, mida väikesel Jõgevamaa aleviku kunstiringil välja käia ei ole. Õnneks suutis juhendaja oma stuudios näituse jaoks piisavalt aega ja ruumi leida.

Lisaks metsanäitusel eksponeeritud pastelltöödele pannakse välja ka maaelu puudutavad lõhnainstallatsioonid. Kunstiringi lapsed viisid igaüks midagi, mis on omane maaelule, olgu see siis allikavesi, muld või meekärg. Veel on võimalik Tallinnas näha ka laste valmistatud lambaskulptuure, millele isegi ehtne vill seljas. Skulptuurid näevad välja ka suhteliselt tõetruud ja maalähedased, sest vill on praktiliselt otse lamba seljast, eelnevalt töötlemata.  

Tutvumine süvakunstiga

Tallinna reis ei piirdu Sadala laste jaoks ainult näituse külastamisega. Juhendajal on plaanis korraldada  neile pealinnas väike ekskursioon. Tutvutakse Pühavaimu ja Toomkirikuga, kahjuks on sel ajal suletud Niguliste kirik, kus asub üks Eesti suurejoonelisemaid kunstiaardeid — Bernt Notke “Surmatants“.

Anniki Kari sõnul jätkab ta Sadala noorte kunstiringi juhendamist senikaua, kuni aega ja jaksu jätkub. “Olen nendega tegelenud kaks aastat, mulle ja noortele see meeldib.  Seda kinnitab ka fakt, et nende aastate jooksul pole mitte keegi ringist lahkunud. Lisaks kõigele muule on kunstiringis käijad ka väga andekad ja pühendunud,” rääkis Anniki Kari.

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus